Podatek VAT: hamulcowy inwestycji w ochronie zdrowia Ministerstwo Zdrowia chce przekształcać szpitale, ale o tym, że od 1 kwietnia br. obowiązuje znowelizowana ustawa VAT (22 proc.) przypomniano sobie dopiero w ostatniej chwili. Pamiętajmy również, że SPZOZ-y przekształcone w spółki prawa handlowego będą płaciły podatek CIT...

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie uruchomiony szpital firmy Medicover w warszawskim Wilanowie. To pierwszy od trzydziestu lat nowy obiekt szpitalny w stolicy, w dodatku w całości sfinansowany ze środków prywatnych. Wartość inwestycji wyniosła 97 mln zł netto. Brutto, łącznie z VAT-em, o 21,3 mln zł więcej.

Podobne różnice pomiędzy ceną netto (27 mln zł) i brutto (29,9 mln zł) pojawiają się w przypadku zakupu sprzętu: do ceny netto trzeba bowiem doliczyć częściowo 7, a częściowo 22 proc. podatku VAT.

-  W ten sposób dopłaciliśmy do aparatury blisko 3 mln zł - mówi Agnieszka Szpara, prezes Medicover Sp. z o.o. - To są pieniądze, za które można przecież kupić nowy rezonans magnetyczny albo tomograf komputerowy. Można je także efektywnie zainwestować w nowoczesne technologie medyczne.

Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych, nie ma wątpliwości, że to polski system podatkowy jest hamulcem rozwoju prywatnego sektora w ochronie zdrowia. Pod względem liczby nowych, prywatnych szpitali przegoniła nas „nawet” Bułgaria, na którą przyzwyczailiśmy się spoglądać z lekkim przymrużeniem oka.

– Dlatego ochrona zdrowia potrzebuje mechanizmów stymulacyjnych, które pozwolą jej dogonić medyczną Europę - przekonuje prezes Sokołowski. – Obecnie wielu przedsiębiorców nie decyduje się na inwestowanie w zdrowie właśnie z powodu VAT. Jest wiele innych gałęzi działalności gospodarczej, gdzie można bezpieczniej lokować pieniądze i wyjmować je z większym zyskiem. Taniej niż szpitale buduje się np. pawilony handlowe. W dodatku banki nie chcą kredytować ochrony zdrowia.

VAT jak balast
Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich podkreśla, że podatek VAT jest dodatkowym kosztem dla medycyny, drastycznie obciążającym większość inwestycji.

– Polski system podatkowy nie bierze pod uwagę zmian, jakie zaszły w ochronie zdrowia w ciągu minionych dwudziestu lat transformacji – uważa prezydent KPP. – Nie ma dziś działalności medycznej bez bardzo kosztownej infrastruktury i równie kosztownego, nowoczesnego sprzętu. O jakich kwotach podatku VAT mówimy przy tego typu przedsięwzięciach, pokazuje przykład szpitala Medicover. To także dobra ilustracja, w jakim stopniu warunki działania ochrony zdrowia określane są przez kształt otoczenia prawnego, w tym także przez system podatkowy. Znalazłyby się i inne przykłady. Resort zdrowia chce przekształcać szpitale, ale o tym, że od 1 kwietnia br. obowiązuje znowelizowana ustawa VAT (22 proc.) przypomniał sobie dopiero w ostatniej chwili. Pamiętajmy również, że SPZOZ-y przekształcone w spółki prawa handlowego będą płaciły podatek CIT.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH