Podajemy ustalenia po spotkaniu lekarzy rodzinnych z minister zdrowia

W Ministerstwie Zdrowia odbyły się 20 lipca rozmowy kierownictwa resortu z przedstawicielami Federacji Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Uczestniczyła w nich minister zdrowia Ewa Kopacz. Dotyczyły najważniejszych problemów lecznictwa rodzinnego.

Relacjonując przebieg spotkania Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wyraził zadowolenie z rozmów i podkreślił, że zakończyły się one konkretnymi ustaleniami.

Poniżej podajemy najważniejsze postulaty lekarzy rodzinnych i ich rozstrzygnięcie podczas negocjacji wg. informacji przekazanych przez prezesa FPZ.

 

• Zmiana prawa dotyczącego szczepień zalecanych.

Według Porozumienia Zielonogórskiego, wcześniejsze przepisy dawały możliwość szczepienia pacjentów szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię. Od roku przepisy zmieniły się. Teraz zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece, a sposób transportowania i przechowywania ich w drodze do gabinetów, w których przeprowadzane są szczepienia, budzą obawy lekarzy.

Po spotkaniu w MZ Jacek Krajewski powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że resort zdrowia uważa, że obecnie istniejące przepisy pozwalają na przeprowadzanie szczepień z zachowaniem obowiązujących procedur, w związku z czym nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach.

- Uzgodniliśmy, że przedstawimy nasze postulaty na piśmie, a jeśli nie przekonamy kierownictwa resortu, to rozważymy wystąpienie z obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotyczącą prawa farmaceutycznego w ten sposób, żebyśmy mogli przechowywać szczepionki w przychodniach - wyjaśnił Krajewski.

 

• Rozliczanie deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Według Porozumienia Zielonogórskiego NFZ kwestionuje ważności deklaracji w przychodniach, w których lekarz odszedł z pracy.

- Ministerstwo przyznało, że działania Funduszu w tym zakresie są pozaprawne, w związku z czym NFZ otrzyma pisemną interpretację przepisów, która ostatecznie rozwiąże problem - stwierdził Krajewski.

 

• Jasna wykładnia przepisów umożliwiająca wypisanie recepty bez wizyty lekarskiej.

Według Porozumienia Zielonogórskiego konieczna jest nowelizacja rozporządzenia o receptach, która uwzględni wypisywanie recept zaocznie.

- Pani minister była zdumiona naszymi sygnałami, że sprawa nie jest jeszcze ostatecznie załatwiona - zauważył Krajewski i dodał, że teraz ministerstwo gotowe jest nawet karać lekarzy, którzy odmówią zaocznego wypisywania recept.

- Obiecano nam, że MZ wyśle do wszystkich oddziałów Funduszu informacje w tej sprawie, a lekarze wypisujący zaocznie recepty osobom przewlekle chorym nie będą karani przez NFZ - przekazał prezes FPZ.

 

• Przywrócenie prof. Witolda Lukasa na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Otrzymaliśmy bardzo szczegółowe wyjaśnienia dotyczące odwołania prof. Lukasa - przyznał Krajewski i podkreślił, że dla lekarzy rodzinnych jest on swoistą ”ikoną”. Dlatego Kolegium Lekarzy Rodzinnych postanowiło zgłosić ponownie jego kandydaturę na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Jacek Krajewski poinformował nas również, że MZ zamierza reaktywować działalność zespołu ds. zmian w systemie POZ, który opracował bardzo ogólne wnioski: - Należy je skonkretyzować i przełożyć na rozwiązania operacyjne. W tym celu zespół zostanie odtworzony, ale już w mniejszym składzie. Na początku sierpnia powinien rozpocząć działalność.

Portal rynekzdrowia.pl zwrócił się do biura prasowego MZ o informacje ze wspomnianego spotkania. Jeśli tylko je uzyskamy, natychmiast opublikujemy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH