Początek roku tym razem bez protestów. Finansowanie świadczeń zabezpieczone Tym razem w porę aneksowano umowy i ustalono warunki finansowania. Fot. archiwum

Świadczenia na 2016 r. zostały w pełni zabezpieczone - zapewnił PAP prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk. Oddziały wojewódzkie NFZ przed końcem zeszłego roku zakończyły proces aneksowania umów i ustalania warunków finansowych na 2016 r.

Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. NFZ przeznaczy na świadczenia zdrowotne (w tym ratownictwo medyczne) ponad 71,4 mld zł, czyli o ponad 4,4 mld zł więcej niż w pierwotnym planie na 2015 r.

W tym roku najwięcej pieniędzy trafi do szpitali - na leczenie szpitalne w planie finansowym zabezpieczono ponad 33,2 mld zł. Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi blisko 9,4 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną zabezpieczono ponad 5,6 mld zł.

Będzie normalnie
- Świadczenia na 2016 r. zostały w pełni zabezpieczone - powiedział Jędrzejczyk. - Pacjenci mogą więc być spokojni - szpitale, poradnie i gabinety lekarskie będą otwarte po 1 stycznia - dodał.

NFZ podkreśla, że ustalając warunki finansowe, dyrektorzy oddziałów, uwzględniali priorytety zdrowotne określone dla wszystkich oddziałów wojewódzkich w całym kraju. Są to m.in. zwiększenie dostępności do świadczeń geriatrycznych oraz wzrost finansowania stomatologii dziecięcej, w tym świadczeń z zakresu ortodoncji. Lepsza ma być także dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł potwierdził, że lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ. Zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia już wcześniej informowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

- Udało się to rozwiązać nie na drodze negocjacji, które trwają do późnych godzin wieczornych w sylwestra, tylko na drodze zwykłego dialogu między osobami, które są zainteresowane i którym zależy na tym, żeby w Polsce było normalnie - podkreślał Radziwiłł, przypominając tym samym przebieg rozmów w ubiegłych latach.

W POZ aneksy do czerwca
Na przełomie lat 2014 i 2015 w związku z wprowadzeniem programu dotyczącego leczenia onkologicznego oraz zmian zasad funkcjonowania i finansowania podstawowej opieki zdrowotnej ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmagał się z protestem lekarzy rodzinnych, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim (PZ). Gabinety lekarskie były zamknięte od 1 do 7 stycznia.

Porozumienia zawarto po 14 godzinach rozmów, lekarze wynegocjowali m.in. podniesienie stawki kapitacyjnej (czyli kwoty, jaką otrzymują oni rocznie za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką) ze 136,80 zł do 140,04 zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH