Po spotkaniu w MSP: wicemarszałkowie o komunalizacji uzdrowisk

Władze regionalne mają miesiąc na podjęcie decyzji, czy chcą przejąć uzdrowiska. Jak już pisaliśmy, o warunkach przekazania uzdrowisk samorządom wicemarszałkowie rozmawiali w środę (19 września) na spotkaniu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Z marszałkami spotkał się ministr skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka ministerstwa Magdalena Kobos, przedmiotem spotkania było m.in. ustalenie warunków przekazania uzdrowisk władzom lokalnym. Warunki te określa ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji.

- Spotkanie z przedstawicielami urzędów marszałkowskich uważamy za pierwszy krok w procesie komunalizacji - podkreśliła Kobos.

Dodała, że jeśli samorządy zdecydują się przejąć od Skarbu Państwa uzdrowiska, będą musiały złożyć wnioski do ministerstwa w tej sprawie. Mają na to miesiąc.

Na spotkaniu przedstawiono ofertę nieodpłatnego przekazania tych spółek wraz z analizą możliwości prawnych zastosowania takiego rozwiązania. Dotychczas stosowane przez resort rozwiązania koncentrowały się na ich prywatyzacji, co - według ministerstwa - jest skutecznym sposobem pozyskania dodatkowego kapitału i zapewnienia stabilnego rozwoju.

Zdaniem MSP skuteczną alternatywą może być proces komunalizacji, a więc nieodpłatnego przekazania udziałów uzdrowisk na rzecz samorządów.

Jak podało w komunikacie ministerstwo skarbu, prywatyzacja i komunalizacja części uzdrowisk wymaga zmiany przepisów, a następnie wypracowania szczegółowego planu, który zapewni rozwój i restrukturyzację spółek uzdrowiskowych.

Sprawa dotyczy 10 uzdrowisk zlokalizowanych w 6 województwach. Są to uzdrowiska: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w rozmowie z PAP ocenił, że "spotkanie było bardzo pozytywne, a minister zadeklarował otwartość w zakresie komunalizacji uzdrowisk przez samorządy". Dodał: - Nie ma pewności czy wszystkie zainteresowane województwa zdecydują się przejąć uzdrowiska. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem zainteresowany, jako marszałek przejęciem od Skarbu Państwa uzdrowiska Busko-Zdrój.

Jego zdaniem, samorządowa działalność wcale nie oznacza mniejszych korzyści finansowych przeznaczonych na rozwój uzdrowisk.

Członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj powiedział PAP, że na spotkaniu ustalono tryb dalszych prac w sprawie przejmowania uzdrowisk.

- Musimy otrzymać odpowiedzi na pytania prawne i finansowe z ministerstwa w sprawie przejęcia. W naszej strategii zakładamy turystykę uzdrowiskową, co bardzo dobrze łączy się, jeśli podejmiemy decyzję o przejęciu uzdrowisk - podkreślił.

- W tej chwili mamy duże zadanie przed sobą. W czwartek (20 września) spotykamy się z zarządami uzdrowisk, planujemy spotkania z ministerstwem w celu sprawdzenia czy będziemy w stanie przejąć uzdrowiska. Jest to wyzwanie, ale i duża odpowiedzialność. W związku z tym analizy ekonomiczne i prawne muszą być dokładne, aby nie okazało się, że nie podołamy w sprawowaniu pieczy nad uzdrowiskami. Pozytywną cechą komunalizacji jest fakt, że samorząd może szybciej reagować w razie problemów uzdrowiska. Sam proces komunalizacji będzie przebiegał w trybie ustawowym - powiedział Tutaj.

Do tej pory prywatyzacją uzdrowiska Szczawno-Jedlina zainteresowane było KGHM TFI i wrocławska firma PCZ, natomiast Rabką - spadkobiercy znacjonalizowanego w 1948 roku uzdrowiska. Ministerstwo prowadziło też negocjacje odnośnie uzdrowiska w Horyńcu ze spółką Europejskie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne "Lotos" z Rabki-Zdroju.

W spotkaniu z ministrem skarbu uczestniczyli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, a także marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta i członek zarządu województwa Sławomir Miklisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH