Nie ma jeszcze wniosków z kontroli NIK dotyczącej programu zwalczania chorób nowotworowych.

Raport pokontrolny na temat finansowania szkoleń ma być opublikoany na przełomie kwietnia i maja.publikacja raportu na temat m.in. finansowania szkoleń powinna nastąpić na przełomie kwietnia i maja.

– Kontrolerzy przygotowali opis stanu faktycznego. Kierują jeszcze pytania do Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Na razie nie ma żadnych wniosków z kontroli, nie ujawniamy cząstkowych wyników – zaznaczył Toruński, rzecznik NIK.

Specjaliści z Centrum szkolili lekarzy rodzinnych z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych. Za wykłady zapłaciło Ministerstwo Zdrowia. Jak podały Fakty TVN, ośmiu lekarzy z Centrum w ciągu ostatnich trzech lat za prowadzenie szkoleń otrzymało prawie dwa miliony złotych.

Według TVN rekordzistą jest doktor Janusz Meder, który w ciągu trzech lat otrzymał 619 tys. zł. Drugi na liście zarobków uplasował się doktor Grzegorz Luboiński, który w ciągu trzech lat zarobił na szkoleniach prawie pół miliona złotych. Meder oświadczył, że nie ma żadnych obiekcji, iż robił coś w sposób niewłaściwy.

Tę sprawę analizuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb podkreślił w niedzielnej rozmowie z PAP, iż zwycięzca przetargu na szkolenia (Centrum Onkologii) został wyłoniony w czasie, gdy ministrem zdrowia był prof. Zbigniew Religa. Wtedy także były ustalane wynagrodzenia dla lekarzy-wykładowców.

– Zgłosiliśmy tę sprawę do NIK. Nie mogliśmy zmienić warunków wynagradzania wykładowców ponieważ obowiązywały umowy zawarte przez naszych poprzedników. Nie można było ich zerwać – powiedział rzecznik resortu zdrowia. – Obawiamy się, że ta sprawa może się przyczynić do spadku zgłaszalności na badania profilaktyczne mające wykrywać nowotwory...

B. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS) nie potrafił odnieść się do tych informacji.

– Nie nadzorowałem tej sprawy. Nie pamiętam jakie były warunki podpisywania umów –  zaznaczył w poniedziałkowej rozmowie z PAP przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Kontrola NIK prowadzona jest w Ministerstwie Zdrowia, w oddziałach i centrali NFZ oraz w 48 zakładach opieki zdrowotnej w całej Polsce, realizujących program zwalczania chorób nowotworowych. Wśród kontrolowanych są zwłaszcza ośrodki onkologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH