Po kontroli CSIOZ - szereg uwag

Kontrolujący Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia sugerują m.in. łamanie i omijanie prawa, niegospodarność. Zdaniem Piotra Olechny, rzecznika resortu zdrowia, dotychczasowe kontrole zewnętrzne przeprowadzone w CSIOZ (Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Kontroli Skarbowej) nie stwierdzają naruszeń przepisów spełniających znamiona przestępstwa.

Resort zdrowia skontrolował Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) odpowiadające m.in. za gigantyczne przedsięwzięcie prowadzone w ramach strategii unijnej – informatyzację służby zdrowia, na którą ma wydatkować 800 mln zł z UE. Kontrolerzy uważają, że mogło dojść do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Jak informuje Rzeczpospolita, kontrolerzy wiosną tego roku sprawdzili działania CSIOZ od 2008 r. i stwierdzili, że w Centrum, operującym milionami złotych, od dwóch lat nie ma audytora wewnętrznego, co narusza ustawę o finansach publicznych. Główny księgowy nie posiada uprawnień do pracy na tym stanowisku, a czterech pracowników zatrudnionych w formie telepracy w umowach nie ma zapisanych żadnych obowiązków i nikt ich nie kontroluje.

W raporcie – ujawnia Rzeczpospolita – pojawiają się też uwagi mówiące o podejrzeniu omijania prawa zamówień publicznych przy zamawianiu ekspertyz.

– Nie będę komentował wyników kontroli. Informacja, którą przekazała Rzeczpospolita nie uwzględnia faktu, że się ustosunkowałem do wyników kontroli. Moim organem założycielskim i podmiotem, z którym dyskutuję i przed którym tłumaczę się z takich czy innych zarzutów jest minister zdrowia. Przede wszystkim odpowiadam przed nim i czekam na jego decyzję – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ.

– Minister zdrowia został wprowadzony w błąd. W konkretnych przypadkach podczas kontroli nastąpiła zła interpretacja lub nadinterpretacja faktów, także zostały podane nieprawdziwe informacje, nieoparte na rzeczywistości, które stały się podstawą zaleceń pokontrolnych. By to wyjaśnić jest droga służbowa. Pani minister otrzymała moje uwagi do kontroli i czekam na ustosunkowanie się do nich resortu – dodaje Leszek Sikorski.

Zdaniem Piotra Olechny, rzecznika Ministerstwa Zdrowia, dotychczasowe kontrole zewnętrzne przeprowadzone w CSIOZ (UZP, UKS) nie stwierdzają naruszeń przepisów spełniających znamiona przestępstwa.

– Departament Nadzoru, Kontroli i Skarg analizuje źródłowy materiał dowodowy, zgromadzony w toku czynności kontrolnych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w celu ustalenia czy istnieją przesłanki do sformułowania zawiadomienia do prokuratury. W związku z możliwym naruszeniem dyscypliny finansów publicznych ujawnionym w toku czynności kontrolnych, trwają prace związane z przygotowaniem zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy ministrze zdrowia. MZ podejmie decyzje dotyczące ewentualnych konsekwencji wobec dyrektora jednostki po zakończeniu prowadzonych postępowań – przekazał rzecznik ministerstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH