Po godz. 18 przychodnia nie przyjmie pacjenta?

NFZ może nie zapłacić przychodni za przyjmowanie chorych w innych godzinach niż od 8 do 18. W piśmie skierowanym do lekarzy POZ Fundusz informuje m.in., że badania wykonane poza wyznaczonymi godzinami nie będą świadczeniami gwarantowanymi, czyli objętymi przedmiotem umowy zawartej z płatnikiem.

Pismo wywołało spore poruszenie w środowisku medycznym. Lekarze POZ zwracają uwagę, że ich pracy nie da się zamknąć w ścisłych godzinach. Często zdarza się, że po godzinie 18 przyjmują osoby, które długo czekały na wejście do gabinetu - informuje Dziennik Polski.

Niektóre placówki funkcjonują też w innych przedziałach czasowych, np. od godz. 7 do 17 czy od 9 do 19. Obecnie lekarze obawiają się, że jednoznaczny komunikat NFZ w tej sprawie wykluczy możliwość pracy przychodni w innych godzinach niż ściśle od 8 do 18.

Rodzą się obawy, że obsługiwanie pacjentów po godzinie 18 będzie możliwe wyłącznie na zasadach komercyjnych - pacjenci muszą się wówczas liczyć z receptami na 100 proc. i opłatą za świadczenie medyczne, nawet jeśli byli zarejestrowani przed godziną 18.

Wykluczone będzie też m.in. oddanie do badania moczu lub krwi przed godz. 8. Część pacjentów nie będzie zatem mogło skorzystać z takich usług przed udaniem się do pracy.

NFZ tłumaczy jednak, że określenie godzin pracy lekarzy to przejaw troski o dobro pacjentów. Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ twierdzi, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż w placówkach, które funkcjonowały np. do godz. 20, lekarze często woleli pracować w godzinach wieczornych, a przez to w godz. od 8 do 18, kiedy jest najwięcej pacjentów, nie była zapewniona odpowiednia opieka.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH