Po co i gdzie pacjentów kolejka ta stoi? To zależy kogo pytać

Ten medialny obraz z Wrocławia zapada w pamięć: tłumy ludzi w kolejce do endokrynologa, pierwszy wolny termin - luty 2020. Do pacjenta trafia informacja: jest źle i do specjalisty dostać się nie sposób. Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, uważa, że informacja, która obiegła prasę - o rejestrowaniu pacjentów na wizytę u specjalisty na 2020 rok - razi absurdem.

Opisywana historia dotyczy Specjalistycznej Poradni Przyszpitalnej przy Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Dziennikarz otrzymał informację, że najbliższy termin do endokrynologa to luty 2020 r. Brzmi zaskakująco, bo jak pacjent może być zainteresowany tak odległą wizytą i kto zapisywałby pacjentów na 8 lat do przodu...

Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego Oddział Wojewódzki NFZ, uważa, że informacja o rejestrowaniu pacjentów na wizytę u specjalisty na 2020 r. razi absurdem.

- Placówka, o której mowa w materiale prasowym ma kontrakt do 2015 r. Nie ma sensu zapisywanie na lata, w których ani nie wiadomo czy poradnia będzie mieć kontrakt z NFZ, ani czy będzie istnieć - stwierdza rzecznik.

Zapobiegliwie i na zapas?
Jak rozważa, jeśli w poradni podają, że dostępne są terminy na 2020 rok, to znaczy, że wypełniono już nazwiskami pacjentów lata wcześniejsze: 2017, 2018, 2019? Co to za pacjenci, o jakich terminach mowa? Ani lekarz, ani pacjent nie jest w stanie przewidzieć, co będzie za 5-6 lat.

- Być może są to pacjenci, którzy zapobiegliwie zapisują się do specjalistów w wielu lecznicach i na zapas? Sprawdzimy to - deklaruje rzecznik DOW NFZ.

Wskazuje też, że endokrynologia jest dziedziną, w której brakuje specjalistów, jednak na terenie Wrocławia kontrakt na AOS w tym zakresie ma 9 gabinetów. DOW NFZ zamierza też w 2013 roku wyłożyć dodatkowe 1,5 mln zł, co pozwoli zakontraktować o ponad 20 tys. porad z endokrynologii więcej niż w roku bieżącym.

- Świadczeniodawca występujący w materiale ma najmniejszy kontrakt na Dolnym Śląsku. Podczas kontraktowania placówka otrzymała najmniej punktów, co przełożyło się na wysokość kontraktu. Opisywanie dostępu do porad z zakresu endokrynologii z perspektywy jednej spośród wielu placówek w mieście wprowadza zamęt i poczucie zagrożenia u pacjentów - podkreśla rzecznik DOW NFZ.
 
Apeluje też do pacjentów, by media nie były jedynym źródłem informacji o dostępie do świadczeń.
 
Jak tłumaczy, w oddziale i na stronie internetowej oddziału Funduszu można sprawdzić, które szpitale, przychodnie, gabinety mają kontrakty z NFZ. - Warto do nich przedzwonić, spytać o terminy i pojechać do lekarza może na drugi koniec miasta, ale przy krótszym terminie oczekiwania - sugeruje.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH