W Płocku przybędzie szkolnych pielęgniarek dzięki działaniom samorządu, który przeznaczył na medycynę szkolną 300 tys. zł.

Liczba pielęgniarek jest nadal niższa niż liczba szkół w mieście, ale i tak rozbieżność tych liczb jest o mniejsza niż kilka miesięcy temu - podaje Gazeta Wyborcza.

Na 44 placówki przypadało wtedy ponad 20 pielęgniarek. W swoich gabinetach były tylko w wybrane dni w tygodniu. Czasami, w przypadku mniejszych placówek, tylko jednego dnia. W pozostałe uczniom i nauczycielom pozostawało liczyć na to, że nic złego się nie przytrafi.

Na początku 2009 roku NFZ zaostrzył wymagania. Według specjalnego przelicznika stosowanego przez Fundusz, prawidłową opiekę w płockich szkołach mogły zapewnić pielęgniarki pracujące na 34 etatach. Normy te udało się spełnić.

Jak już pisaliśmy, szkoły jednak nie muszą mieć gabinetów pomocy przedlekarskiej a nauczyciel nie może podać uczniowi leku, bo jest to świadczenie zdrowotne. W efekcie pielęgniarki mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia w szkołach a dzieci z uzyskaniem szybkiej pomocy, nawet w sytuacji, gdy potrzebne jest podanie leku.

Środowisko pielęgniarek szkolnych do najliczniejszych nie należy. Około 7000 wyspecjalizowanych pielęgniarek teoretycznie ma zajmować się wszystkimi uczniami w Polsce. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się bulwersujące opinię publiczną informacje, np. o szkole, w której dzieciom z astmą nie podaje się leku, ponieważ nauczyciel nie posiada takich uprawnień, a fachowej siły w placówce nie ma codziennie.

Nie ma z różnych względów. M.in. dlatego, że nie znaleziono pomieszczenia na gabinet, który spełniałby wymogi sanitarne zgodne z unijnymi. - Gabinet profilaktyki i pomocy przedlekarskiej musi mieć minimum 12-15 m kw. powierzchni, co narzuca rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2006 roku - mówiła nam Małgorzata Piejak, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Szkolnych. – Mniejsze szkoły, w tym prywatne, borykają się na ogół z problemami lokalowymi i na gabinet miejsca już nie mają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH