W płockich szpitalach brakuje prawie 50 lekarzy specjalistów. Nie są w stanie skusić ich kilkunastotysięczne wynagrodzenia i służbowe mieszkania.
Jeszcze nie dawno szpitale nie miały pieniędzy na zatrudnienie specjalistów. Teraz nie pieniądze są problemem, po prostu brakuje chętnych do pracy w płockich placówkach.
Efektem braku specjalistów są rosnące do nich kolejki. W Płocku na wizytę u neurologa trzeba czekać aż osiem miesięcy, do kardiologa siedem miesięcy, endokrynologa - cztery, na zabieg usuwania zaćmy na Winiarach - pięć miesięcy, a na wymianę endoprotezy stawu biodrowego - cztery.
– Od dawna poszukujemy neonatologa, lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrę, neurologa. Dzisiaj właśnie zgłosiło się dwóch chętnych lekarzy medycyny pracy i jesteśmy umówienie na konkretną rozmowę na poniedziałek – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Julia Lewandowska, zastępca dyrektora Szpitala Świętej Trójcy w Płocku.
– Proponujemy bardzo dobre warunki. Oferujemy wysoką pensję, a kandydatom z innych miast zapewniamy pokrycie kosztów wynajęcia mieszkania. Dajemy ogłoszenia w specjalistycznej prasie dla lekarzy, na ogólnopolskich portalach internetowych, niedawno zwróciliśmy się do Płockiej Izby Lekarskiej, a i tak mamy problem - tłumaczy na łamach Gazety Wyborczej Artur Krawczyk, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który zarządza między innymi Szpitalem św. Trójcy.
– Duży problem jest z lekarzami rodzinnymi. Po prostu ich nie ma. Długo trwają studia, trzeba zdać LEP, odbyć roczny staż, następnie przez kilka lat zrobić specjalizację. To wszystko długo trwa. A my, pracujący w zawodzie, się starzejemy. Niestety, wyjechało też z Polski kilka pokoleń lekarzy za godziwymi zarobkami i warunkami życia. Wyjeżdżają, niestety, w dalszym ciągu, choć już rzadziej niż kiedyś. Jeżeli nowego narybku prędko nie wprowadzi się na rynek i nie pomoże mu w zdobywaniu specjalizacji to będzie prawdziwy dramat – stwierdza dr Lewandowska
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku (na Winiarach) także poszukiwani są specjaliści. W pierwszej kolejności ci od chorób zakaźnych, dermatologii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ratunkowej, anestezjologii i okulistyki.
Czytaj więcej: brak specjalistów | braki kadrowe w szpitalach | braki kadrowe | Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku | Artur Krawczyk | Szpital Świętej Trójcy w Płocku
Białystok: finał akcji na rzecz hospicjum