Płock: legalnie, czy nie, opłaty za znieczulenia będą

Zdaniem rzeczniczka praw pacjenta opłaty za znieczulenia zewnątrzoponowe podczas porodu są nielegalne. Jednak w Szpitalu Miejski św. Trójcy w Płocku i tak będą je wykonywać - informuje serwis gazeta.pl.

Przypomnijmy, że z raportu Najwyższej Izby Kontroli "O opiece nad matką i noworodkiem", wynikało, że niektóre szpitale naliczały sobie opłaty za znieczulenia zewnątrzoponowe przy porodzie naturalnym (czyli za tzw. znieczulenia na żądanie). W opinii NIK, robiły to nielegalnie.

Stanowisko w tej sprawie zajęła także rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Jej zdaniem znieczulenie przy porodzie, nawet na żądanie, powinno być za darmo.

Mimo to w Szpitalu św. Trójcy w Płocku zapowiadają, że i tak będą wykonywać znieczulenia przy porodach naturalnych odpłatnie. - Jeśli zrezygnujemy, to w Płocku w ogóle ich nie będzie. Stałoby się tak ze szkodą dla pacjentek, bo szpital prawie na tym nie zarabia - powiedział Gazecie Wyborczej Artur Krawczyk, prezes płockiego ZOZ-u.

- NIK twierdząc, że szpital nie może sprzedać pacjentce znieczulenia pomija milczeniem podstawowe pytanie: jaki jest realny zakres świadczeń okołoporodowych gwarantowanych przez NFZ? Otóż co do zasady, znieczulenia nie ma w „koszyku”, wyjąwszy zdefiniowane przypadki medyczne - tłumaczyła w portalu rynekzdrowia.pl mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy.

Prawniczka zaznacza, że gdyby znieczulenie było co do zasady finansowane przez NFZ, a mimo to szpitale pobierały za nie opłatę, NIK miałby rację – szpitale bezpodstawnie brałyby dwie opłaty za to samo świadczenie, co rzeczywiście jest prawnie zakazane.

- Jeśli jednak znieczulenie nie jest finansowane przez NFZ, to zakaz pobierania opłat przez szpital oznacza de facto skazanie pacjentek SPZOZ-ów na rodzenie bez znieczulenia, co narusza ich podstawowe prawo konstytucyjne - dodała mec. Kieszkowska-Knapik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH