Pleszew: szpital ogranicza przyjęcie chorych

Koniec roku to dla większości szpitali okres trudny. Z powodu nadwykonań świadczeń lecznice wprowadzają ograniczenia w przyjęciach pacjentów. W Centrum Medyczne NZOZ w Pleszewie taka sytuacja ma miejsce na trzech oddziałach, w Szpitalu Powiatowym z Mielcu - na większości.

Ograniczenia przyjęć wprowadzono w pleszewskim szpitalu na trzech oddziałach: kardiologicznym, wewnętrznym i chirurgii. Na pierwszym z tych oddziałów szpital ma przekroczony kontrakt z NFZ już o 1,6 mln zł.

– Mamy problem z nadwykonaniami i musimy spowalniać przyjęcia ze względu na limity narzucone przez NFZ. Takie działania podejmujemy już od połowy roku. Oczywiście nie ma mowy, abyśmy nie przyjęli chorego w sytuacji zagrożenia życia. O tym decydują zawsze względy medyczne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Ireneusz Praczyk, rzecznik NZOZ Centrum Medyczne w Pleszewie.

Jak przyznaje rzecznik problem szpitala wynika ze zbyt małego kontraktu np. na kardiologii, pozwala praktycznie otoczyć opieką jedynie pacjentów w sytuacjach pilnych, ratujących życie. Na leczenie pozostałych brakuje już pieniędzy.

– Pacjenci chcą się u nas leczyć, ale niestety niekiedy muszą dłużej poczekać, a to już leży w gestii NFZ, który określa limit świadczeń dla szpitala. Fundusz powinien zadbać, o to aby pacjentów można było leczyć również planowo – podkreśla rzecznik szpitala.

Dodaje, jeżeli lekarz uzna, że cel leczenia może być realizowany także w warunkach ambulatoryjnych, to wtedy pacjent musi liczyć się z odmową przyjęcia na oddział.

Z podobnych powodów ograniczenia przyjęć pacjentów wprowadzono już w lipcu w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Objęły one oddziały: neurochirurgiczny, ortopedyczny, zakaźny, chirurgiczny, neurologiczny, wewnętrzny, urologiczny i płucny. Niezapłacone przez NFZ nadwykonania sięgają tu kilku milionów zł.

Lecznice z doświadczenia wiedzą, że odzyskanie pieniędzy za nadwykonania jest procesem długotrwałym i nie zawsze zwieńczonym powodzeniem. Dlatego coraz pilniej przestrzegają limitów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH