Plany zakupowe PZU nie przyspieszą procesu przekształcania szpitali w spółki Fot. Archiwum RZ

Ewentualne zakupy samorządowych szpitali przez PZU SA nie przyspieszą procesu ich przekształceń w spółki prawa handlowego. Ubezpieczyciel wyasygnował zbyt małe pieniądze, aby taka tendencja była widoczna.

Rzeczpospolita stawia tezę, że samorządy chcą przekształcać publiczne lecznice w spółki prawa handlowego i sprzedawać je Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń. Wyjaśnia, że samorządowe szpitale działają głównie w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Żeby sprzedać ZOZ, trzeba go najpierw, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, przekształcić w spółkę z o.o. bądź akcyjną. Dopiero wtedy może sprzedać w niej udziały.

- Jeżeli obie strony mają już opracowany plan przekształcenia, to cały proces transformacji może się zamknąć w trzech miesiącach - ocenia Maciej Dercz, ekspert ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Zbyt mało środków

Należy jednak zauważyć, że Strategia 3.0 PZU na lata 2015-2020 została przedstawiona do publicznej wiadomości dopiero 28 stycznia tego roku. Od tego czasu wiadomo jedynie, że TFI PZU stał się właścicielem ponad 60 proc. kapitału Centrum Medycznego Gamma w Warszawie. Wiadomo też, że PZU i CM Gamma rozpoczęły negocjacje ze szpitalami ortopedycznymi (do końca roku chcą wspólnie przejąć pakiety większościowe kilku takich placówek). Mówi się również o rozmowach z marszałkiem śląskim na temat możliwości zakupu kilku szpitali, których właścicielem jest województwo (Rzeczpospolita nieoficjalnie wskazuje na szpital im. Leszczyńskiego w Katowicach).

To wszystko nie daje jednak podstaw, by twierdzić, że samorządy będą przyspieszać przekształcenia z myślą o ewentualnej propozycji ze strony ubezpieczyciela. Zresztą nie są to aż tak duże pieniądze, żeby zmieniły strukturę własnościową szpitali. Na akwizycje ubezpieczyciel zarezerwował do 2020 r. 450 mln złotych.

Czytaj: Grupa PZU przeznaczy do 2020 r. minimum 800 mln zł na opiekę medyczną

Przekształcenia szpitali dokonywane są w powolnym tempie na mocy ustawy o działalność leczniczej z 1 lipca 2011 r., niezależnie od planów zakupowych PZU i niekoniecznie po to, żeby je komuś sprzedać. Celem ustawy było zmniejszenie zadłużenia ZOZ-ów poprzez możliwość tworzenia szpitalnych spółek i zwiększenie odpowiedzialności samorządów terytorialnych za lecznice.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH