Plan finansowy NFZ na 2010 rok wciąż bez opinii sejmowej komisji zdrowia Sejmowa komisja zdrowia jeszcze nie zatwierdziła planu finansowego NFZ na 2010 r.

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji zdrowia zostało odroczone. To oznacza, że plan finansowy NFZ na 2010 r. ciągle czeka na opinię.

Wniosek o odroczenie posiedzenia zgłosiła wiceprzewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera (PO), która argumentowała, że podczas przerwanego 1 grudnia posiedzenia komisji posłowie wyrazili zastrzeżenia do zaproponowanego rozdziału środków na poszczególne rodzaje świadczeń i dotychczas nie otrzymali na piśmie ich uzasadnienia od prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza – donosi PAP.

Wniosek o odroczenie posiedzenia komisji poparło 17 posłów, 13 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

– Posłowie, bo o obywatelach nie wspomnę, nie mają zielonego pojęcia, co będzie się działo w przyszłym roku w polskich szpitalach, jakie będą wysokości kontraktów, jakie są szanse na to, że będziemy leczeni, jak to mówił jeszcze niedawno pan premier Tusk, w doskonałych warunkach, gdzie będą nas leczyć dobrze opłacani lekarze – mówił przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

W jego ocenie komisja zablokowała dyskusję nad planem finansowym NFZ oraz pytania dotyczące tego, jak premier, minister zdrowia i prezes Funduszu wyobrażają sobie funkcjonowanie i finansowanie opieki zdrowotnej w przyszłym roku.

– Jest to wybieg PR-owski i rozmycie odpowiedzialności. Ciekawe, kto zostanie postawiony w pierwszym rzędzie już niedługo, jako odpowiedzialny za ten plan – mówił Piecha.

W porównaniu do obowiązującego planu finansowego NFZ na przyszły rok, przedstawiony komisji projekt zakłada zwiększenie wydatków na podstawową opiekę zdrowotną o ponad 290 mln zł (4,18 proc.) do kwoty 7,23 mld zł, a na refundację cen leków o prawie 127 mln zł (1,58 proc.) do 8,17 mld zł. Rezerwa na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach migracji ubezpieczonych ma wzrosnąć o ponad 333 mln zł (15,30 proc.) i wynieść ok. 2,51 mld zł.

Według planów NFZ, o prawie 262 mln zł (1,13 proc.) niższe niż zakładano byłyby natomiast środki na leczenie szpitalne, które wyniosłyby 22,93 mld zł; o ponad 94 mln zł (5,16 proc.) niższe mają być środki na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, które wyniosą w sumie 1,74 mld zł. Mniej pieniędzy NFZ planuje wydać także m.in. na rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę paliatywną i hospicyjną, leczenie stomatologiczne, lecznictwo uzdrowiskowe i zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze.

Inaczej wyglądać ma również podział środków między wojewódzkie oddziały Funduszu, bo zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalonej przez Sejm pod koniec września br., wysokość kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez dany oddział nie może być niższa niż wysokość kosztów w planie na 2009 r., obowiązującym w dniu 30 czerwca br. Więcej pieniędzy niż zakładał plan z lipca br. dostać ma w przyszłym roku 10 oddziałów wojewódzkich, mniej zaś sześć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH