Plan B w Biłgoraju: przekształcanie szpitala w spółkę pod lupą prokuratury i ABW

Funkcjonariusze ABW zabrali laptopy używane przez starostę biłgorajskiego oraz dokumenty dotyczące likwidacji tamtejszego szpitala - Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W tym samym czasie inna grupa odwiedziła lecznicę oraz siedzibę spółki, która 6 października ma przejąć placówkę.

Starosta Marek Onyszkiewicz mówi, że jest twardzielem, bo jako lekarz przepracował ponad 20 lat, że sumienie ma czyste i niczego się nie obawia. Obiecał nawet przesłać do naszej redakcji pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia na temat prawnych aspektów przekształcenia zadłużonego po uszy SP ZOZ-u. Na razie nie przesłał, choć zapewnił nas, że kolejnej akcji ABW się nie spodziewa.

Skąd takie zadłużenie

Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju prowadzi śledztwo, które ma m.in. wyjaśnić, czy doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w trakcie przekształcania szpitala (art. 231 kk).

Śledztwo prowadzone jest jeszcze w sprawie, ale prokuraturę interesuje szczególnie działalność dyrektorów szpitala i członków Zarządu Powiatu (organu założycielskiego lecznicy) w latach 2005-2006.

– Chcemy wyjaśnić przyczyny, które spowodowały, że szpital znalazł się w tak trudnej sytuacji finansowej – powiedział nam Zbigniew Reszczyński, szef Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. Nie ujawnił jednak, kto złożył doniesienie o przestępstwie, choć przyznał, że chodzi o dwa związki zawodowe działające w szpitalu.

Związkowcy złożyli zawiadomienie w Prokuraturze Generalnej, ta przekazała sprawę do Rejonowej. Wszczęła ona śledztwo 6 sierpnia, a kilka dni później zleciła Agencji zabezpieczenie dokumentów – w formie elektronicznej i papierowej.

Na miejscu zostały jednak oficjalne, ogólnodostępne wystąpienia.


Zapisy w uchwale

Jest na przykład uchwała Rady Powiatu z 5 lipca tego roku w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, w której oznajmiono, że świadczenia medyczne przejmie niepubliczny ZOZ utworzony przez Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Ponadto zapewniono, że świadczenia będą „oferowane w sposób ciągły i nieprzerwany z zachowaniem co najmniej dotychczasowego zakresu, rozmiaru, profilu, jakości, warunków udzielania i dostępności”. Niepogarszanie warunków korzystania ze świadczeń to minimum oczekiwań radnych wobec nowego właściciela szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH