Plan B: przed wyborami samorządowymi nie chce się przekształcać szpitali...

Czy program "Ratujemy polskie szpitale" jest faktycznie atrakcyjnym dla samorządów terytorialnych? Czy na przekształcenia SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego nie patrzy się zbyt doktrynersko?

Gdy prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o ZOZ-ach (przewidującą m.in. przekształcenia SPZOZ-ów w podmioty prawa handlowego), rząd chciał przeznaczyć na realizację alternatywnego rozwiązania 2,7 mld zł. Zaistniał tzw. plan B i okazało się, że na jego urzeczywistnienie pieniędzy jest o połowę mniej niż wcześniej głoszono. Nie ubyło determinacji dla dzieła reformowania systemu, co nieraz podkreślała Ewa Kopacz.

Nic dziwnego, że raporty z realizacji programu brzmiały i brzmią niczym frontowe meldunki. Ostatni donosił, że wg stanu na 27 maja 2010 r. zainteresowanie udziałem w programie zgłosiło 105 samorządów.

Frontem do pacjenta
Ewa Kopacz w inwokacji do programu oświadczyła: „Celem naszych działań jest poprawa sytuacji polskiego pacjenta, tak by czuł się on rzeczywistym podmiotem naszych działań”.

Pacjent jest najważniejszy – truizm i doktrynalna prawda zarazem. Z drugiej strony w jednym województwie na jednego ubezpieczonego przypada 1650 zł, a w innym już 1, tysiąca. Skąd te różnice skoro pacjent jest najważniejszy. I w domyśle ten z województwa X równy temu z województwa Y?

Janusz Krakowian, wicestarosta częstochowski uważa, że ważniejsze od granic administracyjnych są granice wytyczone przez własność. Utrzymuje, że niepubliczne – niezależnie od tego, czy to są placówki całkowicie prywatne, dzierżawione przez podmioty prywatne, czy też spółki samorządowe – są finansowane gorzej.

– Placówki niepubliczne stanowią już ponad 20 proc. wszystkich. To całkiem sporo w kraju, w którym za prywatyzację szpitali grożono więzieniem. Być może strach wywołany tą groźbą paraliżuje dziś NFZ i w związku z tym zmniejszenie kontraktów w ostatnich dwóch latach bardziej dotknęło placówki niepubliczne niż publiczne – zauważa Krakowian w liście do portalu rynekzdrowia.pl.

Relacje między centralą NFZ a niepublicznymi placówkami nie są obecnie najlepsze. Przedstawiciele Funduszu nie uczestniczą w spotkaniach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych (OSNSS), choć resort zdrowia jest tam reprezentowany, czym manifestuje poparcie dla realizatorów planu B...

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH