Już niedługo 12 mln zł z tzw. planu B trafi do samorządów: starachowickiego, zamojskiego i kieleckiego. W drodze są kolejne pieniądze - 55 mln zł.

Rząd przyjął uchwałę o uruchomieniu pierwszej puli środków, która pozwoli na częściowe sfinansowanie rządowego programu dofinansowania samorządów, które przekształcą lub już przekształciły publiczne szpitale w spółki prawa handlowego.  Pieniądze mogą być wykorzystane m.in. na spłatę części zadłużenia lub, jeśli samorząd już przekształcił szpital, na realizację innych zadań własnych.

– Liczymy, że do końca br. rządowym dofinansowaniem zostanie objęte kolejne 8-9 samorządów – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia.

To wymaga jednak uruchomienia następnych środków z rezerwy budżetowej, którą dysponuje minister finansów. W tym tygodniu m.in. tą sprawą zajmowała się sejmowa Komisja Finansów. Dzięki jej pozytywnej opinii ministrowi zdrowia zostanie przekazane kolejne 55 mln zł. Z tego część środków zostanie wykorzystana właśnie na sfinansowanie kolejnych umów z samorządami, które zostaną objęte rządowym programem.

– Liczymy, że jeszcze w tym miesiącu dostaniemy pieniądze, ponad 1 mln zł – wyjaśnia Bożena Klepacz z wydziału zdrowia Starostwa Powiatowego w Starachowicach. – Powiat wcześniej spłacił zobowiązania likwidowanego SPZOZ. Obecnie w jego miejsce powstały dwa niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, których właścicielami są prywatni inwestorzy – dodaje Bożena Klepacz.

Z pieniędzy uzyskanych z planu B powiat zamierza sfinansować m.in. budowę parkingu przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

Na pieniądze z budżetu czeka też samorząd zamojski. Kilka lat temu przekształcił publiczny szpital w spółkę prawa handlowego. Obecnie, dzięki objęciu planem B, do jego budżetu trafi dodatkowe 8 mln zł.

– Samorząd spłacił część długu lecznicy, który łącznie wynosił 25 mln zł – przypomina Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o.

Beneficjentami planu B chcą zostać także inne samorządy. Dlatego do przekształcenia Specjalistycznego Szpitala św. Jana przygotowuje się obecnie Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Zadłużenie lecznicy wynosi 62,5 mln zł i choć zmniejszyło się w stosunku do ub. r. o 5,7 mln zł, obciążenie nadal jest zbyt wielkie, by placówka mogła marzyć o niezbędnych inwestycjach i podnosić jakość świadczonych usług.

– Możemy liczyć na około 22 mln zł z planu B, resztę zobowiązań musi przejąć powiat – mówił Rynkowi Zdrowia Leszek Burczyk, starosta starogardzki. – Na lata zablokuje to wprawdzie jego możliwości rozwojowe, jednak z drugiej strony rozwiążemy drażliwą społecznie kwestię zadłużonego po uszy szpitala. Dlatego warto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH