Ostateczna wersja planu B będzie gotowa, jak informuje wiceminster zdrowia Jakub Szulc, w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Wiadomo jedno: środków na realizację projektu musi być więcej.

Przesądza o tym decyzja, że z pieniędzy przewidzianych na ten cel będą mogły skorzystać także samorządy, które wzięły sprawy w swoje ręce i uregulowały zobowiązania szpitali nie oglądając się na pomoc państwa.

To na pewno dobra informacja dla rzutkich samorządów, które walczyły o wprowadzenie takich właśnie zmian.

- Po raz kolejny skorzystałyby na rządowym projekcie organy założycielskie i szpitale, które przez ostatnie lata siedziały z założonymi rękami i czekały na mannę z nieba - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - Nie uwzględnienie samodzielnych działań, realizowanych kosztem wielkich wyrzeczeń załóg restrukturyzowanych lecznic, równałoby się promocji postaw, na które w ochronie zdrowia nie ma obecnie miejsca.

Konsultacje dotyczące rządowego planu B dla samorządów, które w zamian za przekształcenie podległych sobie SP ZOZ w spółki dostaną pieniądze na spłatę części ich długów, zakończyły się 26 marca. Na razie resort zdrowia nie chce wypowiadać się, jakie zmiany znajdą się w uchwale wprowadzającej plan B. Wiadomo jednak, że m.in. pod naciskiem Związku Powiatów Polskich, Ministerstwo Zdrowia zamierza rozszerzyć listę samorządów, które z niego skorzystają.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami z planu B mogły skorzystać wyłącznie samorządy, których szpitale mają długi wymagalne, tj. takie, których termin płatności minął. Spłatą miały być objęte długi publicznoprawne SP ZOZ, tj. wobec ZUS czy fiskusa. W  przypadku zobowiązań cywilnoprawnych, tj. np. wobec dostawców, wysokość pomocy budżetowej miała być uzależniona od ugody wynegocjowanej przez samorząd z wierzycielami szpitali.

Obecnie minister Ewa Kopacz zapewnia, że programem zostaną objęte również te samorządy, których SPZOZ-y nie są zadłużone. To oznacza, że pieniądze z budżetu trafią również do jednostek, które wcześniej spłaciły długi lecznic, korzystając np. z  kredytów komercyjnych. Resort zdrowia planuje wyrównanie nadpłaty zobowiązań cywilnoprawnych SP ZOZ. Będzie to dotyczyło tych samorządów, które udowodnią, że zaciągnięte kredyty zostały faktycznie wykorzystane na ten cel.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH