Program przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego trafił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Ze zgłoszeń napływających do resortu wynika 170 szpitali chciałoby się przekształcić w spółki prawa handlowego.

Rząd przeznaczył 1,15 mld na program "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".

– Zakładaliśmy, że przekształcimy 30 proc. SP ZOZ. Program zawiera jednak sformułowanie, że od liczby podmiotów, które będą chciały do niego przystąpić, będzie uzależniona wysokość środków finansowych. Jeżeli się okaże, że zainteresowanie samorządów będzie większe, to zwiększy się ilość pieniędzy – mówi wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Z wyliczeń przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że gdyby 100 proc. szpitali chciało się przekształcić, potrzebne byłoby ponad 3 mld zł. Jak wynika jednak ze zgłoszeń napływających do resortu tylko 170 szpitali ( 30%) chciałoby się przekształcić w spółki prawa handlowego.

Obecnie tzw. plan B jest w konsultacjach społecznych. Samorządy liczą na to, że uda się wypracować rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować główną barierę w dostępie do pieniędzy z budżetu. Chodzi o samorządy, które po przejęciu długów likwidowanych szpitali przekroczą ustawowe progi zadłużenia – informuje Gazeta Prawna. Chcą również aby rząd pomógł niezadłużonym szpitalom, które się już zrestrukturyzowały.

– Donald Tusk zapewnił, że pomoc przewidziana w ramach planu B będzie dostępna również dla tych szpitali, które są w trakcie procesu przekształceń w spółki. Będzie ona przysługiwać tylko tym podmiotom, które nie zostały jeszcze wykreślone z rejestru ZOZ – mówił podczas spotkania starostów Rudolf Borusewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

Narodowy Fundusz Zdrowia już sygnalizuje mniejsze wpływy ze składek. Nowo powstające podmioty za kilka miesięcy mogą mieć problemy z niedostatecznym finansowaniem. Dyrektorzy szpitali i samorządowcy narzekają na skomplikowaną procedurę dotyczącą otrzymywania rządowej pomocy.

– Nie wiem, czy to dobry pomysł, aby spółki musiały konsultować np. biznesplan z NFZ, z którym następnie będą prowadzić konsultacje w sprawie kontraktów – wyjawia Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH