Wczoraj (17 lutego) rząd ogłosił tzw. plan B czyli program

Choć Paweł Pikula, starosta powiatu lubelskiego, nie ma wątpliwości, że spółki prawa handlowego są o wiele lepszą formą funkcjonowania szpitali niż SPZOZ, to jednak nie zachęca na razie do przekształceń w podległych sobie jednostkach w Bychawie i Bełżycach.

- Rząd ogłosił wczoraj tzw. plan B, który ma umożliwić tworzenie szpitalnych spółek, ale wciąż nie znamy ostatecznie przyjętych rozwiązań. Do proponowanych w projekcie mieliśmy wiele zastrzeżeń - zaznacza Paweł Pikula.

Brakuje wyliczeń

Podobnie do sprawy podchodzi Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Władze województwa do przekształceń zgłosiły 6 szpitali, w tym trzy placówki z Lublina: przy al. Kraśnickiej, im. Jana Bożego i Szpital Kolejowy. Samorządy powiatu i województwa wciąż nie wiedzą, na ile państwo pomogłoby im przekazać środków, gdyby zgodzili się przejąć wszystkie długi likwidowanego szpitala. A to podstawowy warunek przekształcenia szpitala w spółkę, która na starcie ma mieć zerowe konto.
 
- Bez tej wiedzy i dokładnych wyliczeń nie zdecydujemy się na zmiany w takim kształcie, jak zakładaliśmy - zaznacza Bratkowski. Chodzi o to, że samorząd województwa lubelskiego, któremu podlega 6 zgłoszonych do przekształceń szpitali, nie może wziąć na siebie 263 mln złotych ich zadłużenia.

Dla starostwa oznaczałoby to wzięcie na swoje barki ok. 10 mln zł szpitalnych długów. - Bez określonej pomocy rządu trudno się na taki ruch decydować - podkreśla Paweł Pikula.

Program "Ratujemy polskie szpitale" to rozwiązanie skierowane szczególnie do dłużników państwa.  Jak mówi Gazecie Prawnej Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, faktycznymi beneficjentami programu B będą więc szpitale, które przeszły proces restrukturyzacji na mocy ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ i zaciągnęły lub poręczyły kredyt. Takie jednostki uzyskają szansę na pokrycie zobowiązań cywilnoprawnych wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych. Drugą grupą szpitali, która najbardziej skorzysta na tym programie, będą SPZOZ-y, które mają nieuregulowane zobowiązania publicznoprawne.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH