Do 4 lutego samorządy mogły wnosić uwagi do projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącej wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie działań stabilizujących system ochrony zdrowia. Chodzi o pomoc państwa, w ramach wariantu B, dla samorządów, które przejmą długi szpitali przekształcanych w spółki prawa handlowego. Ta pomoc trafi do tych odważnych, którzy zechcą skorzystać z jej dobrodziejstwa. Jednak starając się o nią, niektórzy mogą już na starcie przegrać z czasem, bo napotkają problem związany z koniecznością szybkiego przejęcia zadłużenia.

Trzymając się ściśle projektu uchwały trzeba zwrócić uwagę na jego spójność z ustawą o finansach publicznych. Jako samorządowcy musimy przestrzegać zapisu art. 169 i 170 ustawy, który mówi, że samorząd może zaciągnąć dług wynoszący nie więcej niż 60 proc. dochodów wykonanych i może spłacić jako zobowiązania w danym roku nie więcej niż 15 proc. dochodów wykonanych.

W projekcie uchwały jest mowa, że pomoc dla jednostek samorządu terytorialnego nastąpi w trybie artykułu 60, ust. 6 ustawy o ZOZ.-ach, czyli aby otrzymać pomoc państwa trzeba przejąć zadłużenie likwidowanego SP ZOZ-u. Tyle tylko, że zadłużenie szpitala zsumowane z zadłużeniem samorządu może się okazać wyższe niż dopuszczalne w ustawie o samorządzie. Może warto rozważyć czy nie dać samorządom więcej czasu, co najmniej na okres trwania programu, na przejęcie tego zadłużenia?
 
Druga kwestia. Projekt uchwały Rady Ministrów dotyczącej wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie działań stabilizujących system ochrony zdrowia czytałem uważnie co najmniej 5 razy. Nadal mam wątpliwość czy szpitale, które się już przekształciły i ich organy właścicielskie, a kiedyś założycielskie, są ujęte w tym programie. Mam nadzieję, iż założeniem autorów projektu tego dokumentu było także, aby samorządy, które już poniosły znaczny wysiłek finansowy i do tej pory nie otrzymały jeszcze żadnej pomocy państwa również stały się w pewnym stopniu beneficjentem programu.

Piotr Pośpiech jest starostą powiatu kluczborskiego; jako skarbnik powiatu w 2003 roku opracował wdrożony projekt oddłużenia szpitala powiatowego w Kluczborku oparty o emisję obligacji komunalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH