Piotr Kryn: oddanie ambulatoryjnych placówek pracownikom to przemyślana strategia

Podczas gdy wiele samorządów na razie z rezerwą podchodzi do przekształcania swoich lecznic, województwo kujawsko-pomorskie przyjęło odmienną strategię. Samorząd oddaje placówki pod zarząd pracowników. Jak wyjaśnia nam Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przejmowanie przez spółki pracownicze wojewódzkich ambulatoryjnych ZOZ-ów jest zgodne z koncepcją przyjętą przez sejmik województwa.

Rynek Zdrowia: - Co zmieniło się w placówkach, które obecnie funkcjonują w tej formie spółek pracowniczych?

Piotr Kryn: - Nie monitorujemy na bieżąco działalności przekształconych jednostek. Docierają jednak do nas sygnały informujące, że spółki dobrze działają na rynku usług medycznych.

- Czy w pana opinii spółki pracownicze mają przed sobą przyszłość?

- Sądzę, że tak. Samorząd województwa zasadnie ograniczył chęć swojej aktywności do lecznictwa szpitalnego, oddając lecznictwo ambulatoryjne podmiotom prywatnym, utworzonym przez pracowników. Pozwala to usprawnić zarządzanie przez "odjęcie" szeregu procedur mających charakter administracyjny.

- Dlaczego tak rzadko udają się przekształcenia placówek medycznych w spółki pracownicze?W czym tkwi sukces województwa kujawsko-pomorskiego w tej kwestii?

- To pytanie należałoby zadać zarządom spółek, niemniej oceniając ten proces z perspektywy byłego podmiotu tworzącego, niejako "z boku", źródeł sukcesu należy upatrywać w determinacji pracowników i odpowiedzialności zarządów, szczególnie w zakresie dyscypliny kosztowej, efektywnego marketingu i poszukiwania przychodów poza kontraktem z NFZ.

Dziś, po ponad pięciu latach od zainicjowania przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego procesu przekształceń, można stwierdzić z cała odpowiedzialnością, że wskazany kierunek przekształceń własnościowych przyniósł oczekiwany skutek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH