Piotr Dębicki będzie prezesem spółki po przekształceniu szpitala w Gorzowie Wlkp.

Zarząd województwa lubuskiego w środę wieczorem (28 sierpnia) przyjął uchwały związane z przekształceniem Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak poinformował rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski, uchwały dotyczą przejęcia zobowiązań lecznicy, przyjęcia aktu przekształcenia szpitala w spółkę, wniesienia do spółki majątku nieruchomego oraz zatwierdzenia montażu finansowego spółki. Po przekształceniu SP ZOZ w Gorzowie Wlkp. będzie nosił nazwę: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.

- Zmiana formy prawnej nie będzie zauważalna dla pacjentów. Szpital nadal będzie świadczył usługi w pełnym zakresie i realizował kontrakt z NFZ. Bez ogromnego zadłużenia będzie miał szansę na rozwój i poszerzenie oferty - zaznaczył.

W Akcie przekształcenia zapisano, że prezesem nowej spółki będzie Piotr Dębicki - lekarz, zastępca dyrektora ds. medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia w Drezdenku, sp. z o.o. Do czasu zarejestrowania spółki w KRS, będzie on również pełniącymi obowiązki dyrektora SP ZOZ w Gorzowie Wlkp.

W najbliższych dniach uchwały zarządu dot. przejęcia zobowiązań i przekazania szpitalowi nieruchomości mają zostać potwierdzone notarialnie, wówczas wniosek o wpisanie spółki do KRS zostanie złożony w sądzie. Po dokonaniu wpisu szpital stanie się spółką ze 100 proc. udziałem samorządu regionu, który będzie mógł skierować do ministerstwa zdrowia wniosek o częściowe oddłużenie lecznicy. Zgodnie z deklaracjami resortu ma to być ok. 150 mln zł.

Samorząd przejmuje zobowiązania lecznicy w kwocie 126 mln zł, w której zawierają się nierozliczone środki, będące w dyspozycji komornika. Po ich rozliczeniu nie będą one obciążać budżetu województwa, a rzeczywiste przejęcie zobowiązań obejmuje 120 mln zł. W wykazie zobowiązań cywilno-prawnych dostarczonych przez dyrekcję szpitala, udokumentowanych jest 59 mln zł, reszta dowodów księgowych znajduje się w szpitalu, co zostało poświadczone przez dyrekcję.

"Przy nowej spółce nie pozostaną żadne tzw. zobowiązania wymagalne, ponieważ wszystkie przejmuje Samorząd Województwa. Płatność pierwszej wymagalnej faktury do zapłacenia przez nową spółkę, upływa dopiero 6 listopada br." - czytamy w komunikacie z posiedzenia zarządu województwa lubuskiego.

W montażu finansowym spółki pod nazwą Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. wskazano, że wskaźnik zadłużenia na dzień 28.08.2013 r wynosi 0,415, czyli jest zgodny z wymogami ustawy o działalności leczniczej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH