Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 05-04-2013 21:01

Pionki: szpital musi zrezygnować z dotacji

SPZ ZOZ w Pionkach będzie musiał zrezygnować z 6,5 mln zł z unijnych funduszy przyznanych na budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego bowiem władze powiatu uznały, że nie mają pieniędzy na wkład własny.

Zdaniem Aleksandra Gawlika, dyrektor szpitala w Pionkach, taka placówka jest niezmiernie potrzebna, obłożnie chorzy czekają na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych miesiącami. Obecnie w ZOL-u w Pionkach jest 21 miejsc i wszystkie są zajęte. Na liście oczekujących na łóżko jest teraz 28 osób.

W 2009 r. placówka rozpoczęła starania o budowę nowoczesnego kompleksu na 86 łóżek w pokojach jedno - i dwuosobowych. Koszt inwestycji oszacowano na 11 mln zł. Szpital wystąpił o przyznanie dofinansowania z pieniędzy unijnych w wysokości 85 proc. wartości projektu. Wniosek wpisano jednak na listę projektów rezerwowych.

Według dyrekcji szpitala przy jego ocenie zaniżono punktację. Szpital skutecznie się odwołał, a wniosek przeniesiono na listę projektów podstawowych. Po zmianie kursu euro jednak wkład własny musiałby wynieść 6,5 mln zł, czyli około 60 proc. kwoty. Pozostałą sumę, w ramach wkładu własnego, powinien dołożyć powiat, który jest organem prowadzącym szpitala. Władze powiatu jednak uznały, że aż tak dużej kwoty nie mają.

Więcej: www.gazeta.pl