Pionierzy ustawowej komercjalizacji, czyli rzecz o przecieraniu biurokratycznych szlaków

1,4 mld zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie państwa dla samorządów, które skomercjalizują swoje szpitale. Są już pierwsze samorządy, które korzystają z tego rodzaju dotacji. SP ZOZ w Świętochłowicach jest trzecim szpitalem w Polsce, a pierwszym w województwie śląskim, przekształconym zgodnie z nową ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego.

Przekształcenie SPZOZ Przemysłowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gdańsku w spółkę prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa nastąpiło 13 czerwca br. Samorząd otrzyma blisko 2 mln zł dotacji z budżetu państwa na spłatę zobowiązań, przejętych po przekształconym w spółkę SP ZOZ.

Jak informował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, był to pierwszy w kraju pozytywnie rozpatrzony przez resort zdrowia wniosek o przyznanie dotacji w ramach przekształcenia samodzielnego publicznego ZOZ-u w trybie ustawy o działalności leczniczej.

Urząd zadeklarował, że w lipcu 2012 roku zakończą się także procesy przekształceń Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Prabutach.

Zadanie dla wiceministra
W Gorzowie Wielkopolskim zadanie przekształcenie szpitala zadłużonego na 230 mln zł Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego powierzono Markowi Twardowskiego, byłemu wiceministrowi zdrowia.

Samorząd ma szansę na pomoc finansową z budżetu państwa w postaci umorzenia zobowiązań przejętych przez województwo po przekształconym SP Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. (łącznie 17,2 mln zł) oraz uzyskania dotacji na zobowiązania (ponad 131,5 mln zł).

W Urzędzie Marszałkowskim powstał już harmonogram przekształcenia lecznicy. Według założeń spółka, której stuprocentowym udziałowcem byłoby województwo lubuskie, mogłaby być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego na początku 2013 roku.

Ucieczka przed komornikiem
Ten etap ma już za sobą samorząd Świętochłowic (Śląskie), który wpisał Zakład Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o. do KRS 5 lipca br.

Jak przypomina Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 roku.

Gdy te rozwiązania nie są możliwe, ustawodawca pozostawił 12-miesięczny okres na to, by zmienić formę organizacyjno-prawną placówki lub ją zlikwidować.

- Świętochłowicki SP ZOZ w 2011 roku wygenerował stratę w wysokości ponad 3,3 mln zł. Dodatkowo od 1999 roku do dzisiaj strata ta wynosi ponad 36 mln zł. Całkowita wartość zobowiązań to ponad 42 mln zł, więc znaleźliśmy się w trudnej sytuacji - mówi Dawid Kostempski.

- Tak jak wielu szpitalom w naszym regionie, groziło nam zajęcie komornicze, ale i problemy z uzyskaniem transzy z NFZ, ponieważ różnego typu instytucje finansowe mogłyby zająć cały kontrakt z Funduszem - podkreśla.

Wyjść na prostą
Jak wyjaśniał prezydent Świętochłowic, dług to rezultat mało gospodarnej polityki dyrektorów przed rokiem 2010 roku, którzy korzystając z poręczeń gminy Świętochłowice zaciągali kredyty, pożyczki od różnych instytucji finansowych. W sumie gmina od 2001 roku poręczyła kredytów i udzieliła dotacji na sumę ponad 55 mln zł.

- Gdyby te środki finansowe były przeznaczone na zakup sprzętu czy doposażenie sal operacyjnych - nie byłoby z tym problemu. Jednak były to poręczenia kredytów i pożyczek na działalność bieżącą - mówi Dawid Kostempski.

- Nowa spółka będzie mogła zaciągać niskooprocentowane kredyty, a nie działać jak dotychczas, zaciągając pożyczki w instytucjach finansowych, gdzie oprocentowanie sięgało prawie 14 proc. - podkreśla.

Plus usługi komercyjne
Po przekształceniu samorząd będzie mógł przed wszystkim restrukturyzować zadłużenie i skorzystać z dotacji celowych MZ na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych względem ZUS i Urzędu Skarbowego.

- Przez dwa ostatnie tygodnie trwały skomplikowane rozmowy z tymi urzędami. To nowe zadania dla tych jednostek i można powiedzieć, że w tym obszarze przecieramy szlak dla kolejnych samorządów, które zdecydują się na przekształcenia. Kolejnym obszarem są poręczenia kredytów i pożyczek, które miały miejsce po 2009 roku, jak mówi ustawodawca. Mamy nadzieję na umorzenie 8 proc. zobowiązań wynikających z działalności bieżącej szpitala - mówi Dawid Kostempski.

Podkreśla, że przekształcanie przyniesie wiele innych korzyści. Spółka będzie mogła prowadzić usługi komercyjne. Samorząd jest w trakcie rozmów z podmiotami zagranicznymi, które chcą na terenie szpitala uruchomić świadczenia z zakresu ginekologii, uroginekologii, leczenia niepłodności.

- W pierwszym etapie będą to usługi komercyjne, w dalszej perspektywie będziemy je chcieli włączyć do kontraktu z NFZ. Komercjalizacja to również szansa na oddanie szpitala w ręce sprawnego menedżera i odpowiedzialne zarządzanie - mówi prezydent.

Przetarli szlak
Dług świętochłowickiego szpitala sięga ponad 42 mln zł. Jak zapewnia prezydent, samorząd zrobił co mógł. Podzielił dług między spółkę i gminę, wpisując go w wieloletnią prognozę finansową.

- Spółka wystartowała 5 lipca z dużym garbem finansowanym, ale i z kapitałem ponad 28 mln zł, ponieważ zdecydowaliśmy się, żeby spółkę zaopatrzyć w atrakcyjne nieruchomości na terenie gminy i aport gotówkowy. Spółka może te nieruchomości wynająć lub nawet sprzedać - podkreśla.

Zaznacza też, że dla mieszkańców to przekształcenie było niezauważalne - zmienił się tylko szyld szpitala. Podobnie dla personelu, który na zasadzie cesji w niezmienionym składzie przeszedł do spółki.

- Mamy za sobą żmudną, trudną pracę związaną ze spotkaniami z Funduszem, resortem zdrowia, analizami zobowiązań. Przetarliśmy szlaki. Wiemy, że za nami w blokach startowych stoją inne gminy i powiaty. W razie potrzeby służymy radą - deklaruje Kostempski.

Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest już na środę (24 lipca). Prezydent Świętochłowic spotka się zarządem powiatu gliwickiego.

- Podczas spotkania omawiane będą procedury dotyczące przekształcania szpitala. Powiat gliwicki przymierza się do przekształcenia w spółkę prawa handlowego zadłużonego na około 3 mln zł Szpitala Powiatowego w Pyskowicach, który obecnie działa jako SP ZOZ - informuje Sławomir Adamczyk, członek zarządu powiatu gliwickiego.

Dziesiątki takich przypadków
Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wskazuje, że na koniec 2012 roku ujemny wynik finansowy będzie miało około 100 szpitali powiatowych (z czego około połowa będzie miała straty wyższe, niż wartość amortyzacji).

Oznacza to, że około 50-60 SPZOZ-ów będzie objętych wspomnianymi regulacjami ustawy o działalności leczniczej.

- W kilkunastu przypadkach samorządy będą rozważały spłatę straty, natomiast około 40 do 50 szpitali powiatowych zdecyduje się na przekształcenie - uważa Wójcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH