Pierwsze europejskie sieci referencyjne w opiece zdrowotnej - w przyszłym roku Fot. archiwum

Nowe metody leczenia, leki czy urządzenia medyczne mogą powstać dzięki współpracy ekspertów z Unii Europejskiej w ramach europejskich sieci referencyjnych. Pierwsze sieci powstaną w przyszłym roku - poinformowano w czwartek (8 października) w Lizbonie.

Podczas "Drugiej konferencji europejskiej na temat sieci referencyjnych - od planowania do wdrożenia", która rozpoczęła się w czwartek w stolicy Portugalii, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie i plan na najbliższe miesiące. Uczestnicy konferencji podkreślali, że sieci poprawią jakość, bezpieczeństwo i dostęp do wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej.

- To ważny moment w opiece zdrowotnej. Tworząc sieci, kroczymy wspólną europejską drogą, umożliwiając naszym obywatelom korzystanie z najlepszych zasobów wiedzy. Kluczowe jest, by sieci miały pełne wsparcie państw członkowskich. To pomysł bardzo chętnie przyjmowany przez portugalski rząd - uznaliśmy, że to ważne, aby mieć specjalistyczną wiedzę niezbędną do leczenia pacjentów z rzadkimi chorobami - powiedział minister zdrowia Portugalii Paulo Macedo.

Europejska sieć referencyjna (ERN) to sieć skupiająca świadczeniodawców i centra wiedzy w państwach członkowskich, w szczególności w zakresie chorób rzadkich oraz o złożonym charakterze, oparta na dobrowolnym udziale członków. Powstanie sieci przewiduje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Minister zdrowia Luksemburga Lydia Mutsch podkreśliła podczas konferencji, że sieci to element ukierunkowanej na pacjenta medycyny. - Oferują duży potencjał na różnych polach - pozwalają wzmocnić współpracę europejską, podnieść poziom wiedzy, mogą zaowocować innowacjami w medycynie, pomóc państwom członkowskim zapewnić najlepszą opiekę pacjentom. Państwom oferują dostęp do wiedzy i know-how, to szansa dla wszystkich, europejska solidarność - mówiła.

- Stowarzyszenia pacjentów walczą nawet od dekady, żeby to się zdarzyło. Eksperci i badacze, spróbujcie udowodnić, że ta piękna idea pomagania ludziom, którzy cierpią na rzadkie choroby, naprawdę może się spełnić - powiedział otwierając konferencję szef Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante) Xavier Prats Monne.

Jak mówił, pracujący nad powstaniem sieci są u kresu długiej podróży. - Ten, kto był w ten projekt zaangażowany, wie, że następne kroki też nie będą łatwe. Pacjenci, których dobro jest celem tych wysiłków, również wiedzą bardzo dobrze, że powstanie sieci nie spowoduje, że natychmiast znajdziemy dla nich terapię, państwa członkowskie wiedzą, że ciągle są znaki zapytania, ale nie mam wątpliwości, że to jest świetny pomysł i z waszą pomocą okaże się sukcesem - dodał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH