Wydatki na służbę zdrowia zostaną zmniejszone o ponad 300 mln zł - zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa budżetowa na 2009 r., którą w czwartek (23 lipca) pozytywnie zaopiniowała senacka komisja zdrowia.

Zgodnie z nowelizacją mniej pieniędzy będzie przeznaczonych m.in. na inwestycje długoterminowe (m.in. rozbudowę infrastruktury szpitali akademickich), świadczenia wysokospecjalistyczne, program wieloletni „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” oraz na regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jak podkreślał podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, ograniczenie wydatków na świadczenia wysokospecjalistyczne możliwe było dzięki przeniesieniu finansowania niektórych z nich do Narodowego Funduszu Zdrowia, m.in. przeszczepów: szpiku, nerki i trzustki.

Senatorowie PiS zwracali uwagę, że w noweli nie ujęto żadnych środków na realizację programu „Ratujemy polskie szpitale”, czyli tzw. planu B. Minister zdrowia zgłosiła do ministra finansów zapotrzebowanie w tym zakresie na rok 2009 na ponad 276 mln zł. Jak napisano w dokumencie MZ, objaśniającym zmiany w projekcie budżetu, uniemożliwia to rozpoczęcie realizacji tego programu w tym roku.

Rzemek zapewniał, że pieniądze na program będą przeznaczane z rezerwy budżetowej.

Zaplanowany na lata 2009-2011 rządowy program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH