Od przyszłego roku beneficjentami środków, przeznaczanych na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych będą samorządy, a nie jak dotychczas - organizacje pozarządowe - fundacje i stowarzyszenia, do których bezpośrednio trafiały pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

- Zmiana podyktowana jest wejściem w życie rozporządzenia w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Duda, minister pracy i polityki społecznej. Natomiast zapis dotyczący nowych kompetencji samorządów wejdzie w życie 1 stycznia 2009 roku.

Zmianę konfiguracji formalno-prawnej i przekazanie kompetencji w tej kwestii samorządom przygotowywano od dwóch lat. Jak twierdzi minister Duda, będzie to korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ samorządy są najlepszym środowiskiem, mającym dobre rozeznanie w potrzebach niepełnosprawnych na swoim terenie. - Dotychczas 10 proc. organizacji pozarządowych konsumowało 100 proc. środków – dodaje minister.

Wojciech Skiba, prezes zarządu PFRON przyznaje, że trudno było o równomierny rozdział funduszy. W 60 proc. polskich powiatów  nie ma ani jednej organizacji pozarządowej, która korzystałaby ze środków. Fundusze "konsumują" więc duże miasta.

Autorzy pomysłu przekazania samorządom funduszy - przeznaczonych m.in. na aktywizację zawodową niepełnosprawnych - mają nadzieję, że to rozwiązanie uzdrowi sytuację prawną w tej kwestii. – Niektóre organizacje pozarządowe występują o środki z funduszy strukturalnych na realizację projektów na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Wojciech Skiba - w ramach projektów opiewających na miliony euro, z których połowę przewidują na pokrycie kosztów administracyjnych.

Samorządy mają wyłaniać w ramach konkursów ofert realizatorów zadań, podejmowanych na rzecz niepełnosprawnych, zwłaszcza ich aktywizacji zawodowej. Do konkursów mogą nadal przystępować fundacje i stowarzyszenia, ale będą one musiały spełnić szereg warunków, by otrzymać zlecenie.

Zobowiązani będą m.in. do wykazania udziału środków własnych. W przypadku organizacji pozarządowych nie posiadających statusu organizacji pożytku publicznego, udział własny ma stanowić co najmniej 20 proc. kosztów kwalifikowalnych zadania.

Trudno  oprzeć się wrażeniu, że zmiana samej organizacji przekazywania pieniędzy była niezbędna, skoro na pytanie portalu rynekzdrowia.pl o liczbę osób niepełnosprawnych, którym w ramach przyznawanych co roku środków udzielono pomocy, padła odpowiedź, że takich danych... nie ma.

Wiadomo jedynie, że w tym roku w ramach programu Partner III na dofinansowanie zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe, PFRON przeznaczył 152,9 mln złotych. Wykorzystało je 600 organizacji, działających w dużych miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH