Pieniądze dla TOPR i GOPR zabezpieczone

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że pieniądze na realizację zadań przez GOPR i TOPR na 2013 r. są zabezpieczone i zostaną wypłacone organizacjom jak najszybciej.

Jak poinformowała Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW, resort przygotowuje umowy dotyczące dofinansowania na zadania z zakresu ratownictwa górskiego.

- Na obecnym etapie prac nad ustawą budżetową środki finansowe na 2013 rok dla organizacji kształtują się w wysokości 6 mln 350 tys. zł dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i 3 mln 600 tys. dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformowała.

Zapewniła, że resort stara się sfinalizować jak najszybciej umowy, aby organizacje mogły natychmiast otrzymać pieniądze, bez konieczności zaciągania kredytów bankowych.

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dołoży wszelkich starań, aby pieniądze trafiły do organizacji bez opóźnień - powiedziała Woźniak.

Dotychczas górskie organizacje ratownicze były w najtrudniejszej sytuacji finansowej w pierwszych miesiącach roku, ponieważ pierwsze środki finansowe z budżetu państwa otrzymywały dopiero pod koniec stycznia lub w lutym. Wydatki zaś w tym czasie są największe ze względu na zimowy sezon turystyczny.

Aby nie utracić płynności finansowej, TOPR w latach ubiegłych zaciągał kredyt bankowy na swoją działalność. W ubiegłym roku organizacja z banku pożyczyła ok. 300 tys. zł. Z podobnym problemem finansowym co roku spotkało się GOPR. Ratowników GOPR co roku hojnie wspierali sponsorzy, co pozwoliło na zastrzyk finansowy, ale jest kryzys i sponsorzy też mają mniej pieniędzy.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych w listopadzie podjął decyzję, że wspólnie z ratownikami zostanie opracowana 5-letnia strategia utrzymania śmigłowca ratowniczego TOPR. Dzięki temu ratownicy TOPR będą otrzymywać dwie dotacje: na działalność ratowniczą oraz oddzielnie na funkcjonowanie śmigłowca "Sokół".

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów oraz otrzymują 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają. Ratownicy prowadzą też działania komercyjne zabezpieczając stoki narciarskie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH