Pieniądze dla TOPR i GOPR zabezpieczone

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że pieniądze na realizację zadań przez GOPR i TOPR na 2013 r. są zabezpieczone i zostaną wypłacone organizacjom jak najszybciej.

Jak poinformowała Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW, resort przygotowuje umowy dotyczące dofinansowania na zadania z zakresu ratownictwa górskiego.

- Na obecnym etapie prac nad ustawą budżetową środki finansowe na 2013 rok dla organizacji kształtują się w wysokości 6 mln 350 tys. zł dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i 3 mln 600 tys. dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformowała.

Zapewniła, że resort stara się sfinalizować jak najszybciej umowy, aby organizacje mogły natychmiast otrzymać pieniądze, bez konieczności zaciągania kredytów bankowych.

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dołoży wszelkich starań, aby pieniądze trafiły do organizacji bez opóźnień - powiedziała Woźniak.

Dotychczas górskie organizacje ratownicze były w najtrudniejszej sytuacji finansowej w pierwszych miesiącach roku, ponieważ pierwsze środki finansowe z budżetu państwa otrzymywały dopiero pod koniec stycznia lub w lutym. Wydatki zaś w tym czasie są największe ze względu na zimowy sezon turystyczny.

Aby nie utracić płynności finansowej, TOPR w latach ubiegłych zaciągał kredyt bankowy na swoją działalność. W ubiegłym roku organizacja z banku pożyczyła ok. 300 tys. zł. Z podobnym problemem finansowym co roku spotkało się GOPR. Ratowników GOPR co roku hojnie wspierali sponsorzy, co pozwoliło na zastrzyk finansowy, ale jest kryzys i sponsorzy też mają mniej pieniędzy.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych w listopadzie podjął decyzję, że wspólnie z ratownikami zostanie opracowana 5-letnia strategia utrzymania śmigłowca ratowniczego TOPR. Dzięki temu ratownicy TOPR będą otrzymywać dwie dotacje: na działalność ratowniczą oraz oddzielnie na funkcjonowanie śmigłowca "Sokół".

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów oraz otrzymują 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają. Ratownicy prowadzą też działania komercyjne zabezpieczając stoki narciarskie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH