Pielęgniarki zapowiadają dyżury wspierające strajk w CZD Planowana na niedzielę pikieta organizowana jest za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Pielęgniarki organizują akcję wsparcia dla strajkujących koleżanek w Centrum Zdrowia Dziecka.

Akcję strajkową wsparł region mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Wiceprzewodnicząca regionu Izabela Szczepaniak zaapelowała do koleżanek o przyjazd i wsparcie pielęgniarek z CZD.

- Będziemy rozszerzać nasze działania. Rozpoczynamy od tego, że będziemy codziennie od godz. 10 do 15 pełnić dyżury, aby wspierać nasze koleżanki. (...) O dalszych działaniach będziemy informować - zapowiedziała.

W niedzielę (5 czerwca) przed CZD organizowana jest - za pośrednictwem mediów społecznościowych - pikieta. Do udziału zapraszani są wszyscy, którym "nie jest obojętna dramatyczna sytuacja małych pacjentów z CZD", którzy nie godzą się na "stawianie dzieci w środku konfliktu". Ma się ona rozpocząć o godz. 12 przed Centrum Zdrowia Dziecka.

Na wtorek (7 czerwca) planowany jest protest pielęgniarek i położnych przed Ministerstwem Zdrowia, również organizowany za pośrednictwem mediów społecznościowych. OZZPiP podkreślił, że nie jest jego organizatorem, a członkowie związku, którzy zdecydują się na udział w nim, czynić to będą na własną odpowiedzialność. Poprosił też o niewykorzystywanie emblematów związkowych.

Jednocześnie Zarząd Krajowy OZZPiP w wydanym 27 maja stanowisku zaapelował do wszelkich innych podmiotów, aby nie wykorzystywały sytuacji jaka powstała w CZD do "załatwienia przy okazji własnych celów".

Jak podkreśliła w sobotę (4 czerwca) przewodnicząca strajkujących pielęgniarek w CZD Magdalena Nasiłowska, strajk trwa w niezmienionej formie. Dodała, że nie trwają obecnie żadne rozmowy z dyrekcją szpitala ani nie ma terminu ich wznowienia.

Kierownictwo CZD w sobotnim komunikacie stwierdziło natomiast, że podejmowano próby nawiązywania kontaktu z pielęgniarkami, a dyrekcja pozytywnie odpowiadała na wszystkie zaproszenia do rozmów kierowane przez strajkujących.

Wskazano, że podczas piątkowego spotkania strony ustaliły, że w niedzielę (5 czerwca) wrócą do rozmów, a dokładny termin ich rozpoczęcia mieli uzgodnić pełnomocnicy obu stron. Poinformowano, że w rozmowach uczestniczą przedstawiciele resortu, którzy pośredniczą także w kontaktach pomiędzy dyrekcją a zarządem związku.

Według dyrekcji przyjęcie postulatów pielęgniarek kosztowałoby CZD 7 mln zł w skali roku. Dotychczasowe 11 dni strajku oznacza natomiast stratę ok. 5,5 mln zł. Proponowana podwyżka 250 zł brutto (wraz z dodatkami średnio około 360 zł brutto) została zaproponowana siódmego dnia strajku, kiedy strata szpitala wynosiła 3,5 mln zł. Dyrekcja zapewnia, że - biorąc pod uwagę sytuację finansową placówki - zaproponowała pielęgniarkom największą możliwą podwyżkę.

W CZD jest zatrudnionych ok. 800 pielęgniarek. Strajkujące twierdzą, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH