Niedobory w zatrudnieniu, grożące utratą ciągłości pracy w gdańskim Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha zmusiły dyrekcję tego szpitala do poszukiwań kadry pielęgniarskiej na Ukrainie.

Dyrekcja szpitala nawiązała kontakt z międzynarodową firmą rekrutującą pracowników oraz Związkiem Polaków Miasta Kijowa i złożyła ofertę na zatrudnienie co najmniej 20 pielęgniarek i tyleż samo asystentek pielęgniarskich.

Pielęgniarkom po studiach, z kilkunastoletnim stażem i biorącym dodatkowe dyżury oferuje się 3,5 tysiąca złotych oraz zamieszkanie w przyszpitalnym hotelu pielęgniarskim. Oferta spotkała się podobno z zainteresowaniem strony ukraińskiej.

Na taki krok gdański szpital zdecydował się po bezskutecznych poszukiwaniach średniej kadry medycznej w izbach pielęgniarskich i lekarskich oraz w Urzędzie Pracy. 

Jak podaje Dziennik Bałtycki, powołując się na rozmowę z Danutą Adamczyk-Wiśniewską, przewodniczącą pomorskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, w województwie pomorskim jest ok. 1200 pielęgniarskich wakatów.  Jednym z powodów braków kadrowych jest nieustający exodus na Zachód osób wykonujących ten zawód. Przy tym, ponad 60 proc. absolwentek pielęgniarstwa deklaruje, że w przeciągu roku-dwóch po ukończeniu szkoły, zamierza wyjechać do pracy w Anglii, Irlandii, Skandynawii. Ściągają je tam nadal o wiele wyższe niż w Polsce zarobki.

Od 1 lipca obowiązują nowe stawki wynagrodzenia. Pielęgniarka, która nie przepracowała jeszcze trzech lat w zawodzie, może - bez premii i dyżurów - zarobić brutto 1900 zł. Asystence pielęgniarki, bez stażu, ale po maturze i np. szkole opiekunek społecznych, oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1700 zł. Nie są to na tyle konkurencyjne wynagrodzenia, by powstrzymać emigrację.

W pomorskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych obawiają się, że jeśli sytuacja się nie zmieni i nie wzrosną znacząco zarobki pielęgniarek, pracownicy ściągani z Białorusi i Ukrainy tylko doraźnie załatwią problem braków kadrowych. Mogą bowiem potraktować nasz kraj jedynie jako przystanek w swojej drodze na Zachód...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH