Pielęgniarki też tracą finansowo z powodu błędów eWUŚ Fot. archiwum

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych poprosiła ministra zdrowia oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o usprawnienie systemu informatycznego eWUŚ. Jak twierdzą pielęgniarki rodzinne prowadzące grupowe praktyki, z powodu błędnych wskazań - tzw. czerwonych peseli - na listach, tracą finansowo.

Problem dotyczy pielęgniarek i położnych prowadzących własną działalność gospodarczą, podpisujących kontrakt z NFZ.

Nagminne, jak zaznaczają pielęgniarki i położne, jest wskazywanie przez system eWUŚ statusu pacjenta nieodpowiadającego prawdzie.

"Przykładem takiego funkcjonowania systemu jest uwzględnienie jako osób nieubezpieczonych pacjentów podlegających w rzeczywistości świadczeniom rehabilitacyjnym lub pacjentek na urlopie macierzyńskim" - informowały w piśmie do Ministerstwa Zdrowia i NFZ pielęgniarki z grupowej praktyki pielęgniarek rodzinnych w Pieckach, występujące w imieniu Związku Pracodawców Pielęgniarek i Położnych Warmii i Mazur.

Ile tracą?
Jak dodawały, w takim wypadku udzielają świadczeń, ale w wyniku błędów w systemie eWUŚ koszty obciążają samych świadczeniodawców.

Z doświadczeń Spółki Partnerskiej Pielęgniarek Rodzinnych w Pieckach wynika, że błędne wskazywanie w systemie osób nieuprawnionych do świadczeń dotyczy od 10 do 15 proc. liczby pacjentów z list.

- A za tym idzie istotne obniżenie finansowania naszych praktyk - potwierdza Krystyna Bacewicz z grupowej praktyki pielęgniarskiej w Gołdapi.

Tłumaczy: - Od stycznia straciłyśmy 2 200 deklaracji, czyli kilka tysięcy złotych z powodu błędów w systemie eWUŚ. Dla nas to duże kwoty. Zbliża się informatyzacja i za te pieniądze mogłybyśmy kupić laptopy.

Krajowa konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego Beata Ostrzycka przypomina, że brak potwierdzenia ubezpieczenia, w systemie eWUŚ, czyli tak zwane czerwone pesele, to problem nie tylko pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, ale wszystkich podmiotów realizujących świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej.

 Czerwony pesel
- Jeśli pesel pacjenta świeci się na czerwono w systemie, co oznacza brak uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej, pielęgniarki muszą wybrać czy pomagać bez wynagrodzenia, czy odmówić. Pomagają bez wynagrodzenia - uważa konsultant.

Beata Ostrzycka przypomina, że zawód pielęgniarki wykonywany w ramach praktyk, to - uwzględniając stronę finansową - po prostu działalność gospodarcza. Pielęgniarki są przedsiębiorcami. Same muszą się utrzymać. Podnoszą temat kłopotów z systemem eWUŚ, bo przez niego tracą pieniądze.

- Wspomniane przez pielęgniarki z Piecek 15 proc. osób nieubezpieczonych z listy to spora grupa - przyznaje konsultant.

Poddając krytyce eWUŚ należałoby jednak również posiadać wiedzę, ile z tej grupy to osoby faktycznie nieubezpieczone, a ile - wykazywane błędnie przez system informatyczny.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH