Pielęgniarki protestowały przeciw prywatyzacji ochrony zdrowia

Przeciwko przekształceniom szpitali w spółki, pracy w oparciu o kontrakty oraz wydłużeniu wieku emerytalnego protestowały w piątek (5 października) w Warszawie pielęgniarki. W kancelarii premiera złożyły petycję, a przed budynkiem rozstawiły symboliczne "europejskie białe miasteczko".

Manifestację zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Forum Związków Zawodowych, ratownicy medyczni, górnicy. Według służb miejskich w proteście wzięło udział 4 tys. osób, organizatorzy podawali, że było ich 5 tys. Razem z polskimi związkowcami protestowali przedstawiciele związków zawodowych z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.

Pielęgniarki wyjaśniały, że pięć lat po "białym miasteczku" z czerwca 2007 r. znów są przed siedzibą szefa rządu, bo przez ten czas ich sprawy nie zostały załatwione.

Protestujący trzymali transparenty z hasłami: "Szpitale dla ludzi, nie dla zysku", "Umowa o pracę jest prawem", "Praca 24 godziny - bomba zegarowa". Wznosili okrzyki, m.in.: "Tusku, Tusku wywieziemy cię na wózku". Pielęgniarki miały czepki i białe fartuchy. Słychać było dźwięk gwizdków i wuwuzeli.

- Domagamy się podjęcia działań w celu zapobiegania degradacji naszych zawodów - napisały przedstawicielki OZZPiP w petycji, którą złożyły w kancelarii premiera. Pod petycją podpisały się także inne związki medyczne zrzeszone w Forum Związków Zawodowych. Autorzy petycji sprzeciwiają się wyprzedaży majątku publicznego, likwidacji miejsc pracy, omijaniu przepisów określających normy zatrudnienia pracowników medycznych.

"Organizacja systemu opieki zdrowotnej jest obowiązkiem publicznym. Zdrowie nie jest towarem" - napisano w petycji.

"Nasza rola może zostać poważnie ograniczona, gdyż działania i zamierzenia rządu RP prowadzące do komercjalizacji placówek ochrony zdrowia dla tzw. rachunku ekonomicznego zaburzają prawidłowe działania systemu, komercjalizacja oznacza w konsekwencji prywatyzację. Dla zysku korporacje przejmą publiczne usługi szpitalne i usługi ambulatoryjne" - napisano.

Zdaniem autorów petycji komercjalizacja prowadzi do niedopuszczalnych dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowie konsekwencji, których wynikiem jest ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej i pogarszająca się jakość usług zdrowotnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH