Małopolski NFZ, po interwencjach i pismach kierowanych przez organizacje zawodowe pielęgniarek i położnych skontrolował obsady pielęgniarskie w kilku szpitalach. Dotarliśmy do wewnętrznych materiałów pokontrolnych, z których wynika, że rzeczywiście w niektórych szpitalach obsady pielęgniarskie są zbyt skromne.

Fundusz   zobowiązał skontrolowane oddziały szpitalne do dokonania korekty w obliczeniu minimalnych norm zatrudnienia i przedłożenia aktualnych norm wraz z wymaganymi opiniami.

Rozporządzenie „W sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych zakładach opieki zdrowotnej” wydane przez ministra zdrowia w 1999 roku obliguje kierownictwa placówek medycznych do określenia norm obsad pielęgniarskich, ale pozostawia im wolną rękę w ustalaniu tychże obsad. Portal rynek zdrowia.pl wszedł w posiadanie dokumentów, z których wynika, że łamane są zarówno przepisy ministerialnego rozporządzenia, jak i zarządzenia prezesa NFZ, dotyczące warunków wykonywania świadczeń, w tym zawierające, m.in. zapisy o liczbie i kwalifikacjach pielęgniarek i położnych.

Ich czterdziestu, one dwie
„Na sześciołóżkowym oddziale intensywnej terapii z trzema salami operacyjnymi pracuje 13 pielęgniarek anestezjologicznyc. Zdarza się, że na 2 salach operacyjnych jednocześnie do znieczuleń asystuje jedna pielęgniarka” - napisały pielęgniarki ze Szpitala Powiatowego w Zakopanem w piśmie interwencyjnym do przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Jak twierdzą zdarza się również, że w związku z likwidacją stacjonarnego dyżuru pielęgniarki anestezjologicznej, przy dwuosobowej obsadzie popołudniowej i nocnej, jedna pielęgniarka asystuje do znieczuleń ostrych zabiegów operacyjnych lub uczestniczy na terenie szpitala w zabiegach reanimacyjnych. Na oddziale intensywnej terapii pozostaje wówczas jedna pielęgniarka.

W SPZOZ Szpitalu Specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie mają miejsce sytuacje,  że - jak wynika z dokumentacji - pod opieką 2 pielęgniarek pozostaje ponad 40 pacjentów, w tym kilku zabezpieczonych (pasy i kaftany bezpieczeństwa). Zdumione pielęgniarki wystosowały nawet pismo do Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej z prośbą o wyłożenie zasad funkcjonowania oddziału psychiatrii sądowej i istnienia koniecznych zabezpieczeń.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH