Pielęgniarki ponownie w resorcie zdrowia; kompromisu nadal nie ma Kolejna runda rozmów w tej sprawie ma odbyć się w czwartek, Fot. PTWP (archiwum)

We wtorek ( 7 lipca) w resorcie zdrowia doszło do kolejnego  spotkania w sprawie podwyżek dla pielęgniarek. Negocjacje nie zakończyły się, kolejna runda rozmów w tej sprawie ma odbyć się w czwartek.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Lucyna Dargiewicz powiedziała nam po spotkaniu, że wciąż nie udało się wypracować kompromisu pomiędzy propozycjami resortu a postulatami pielęgniarek. 

- Z naszych dwóch głównych postulatów tj.  wzrostu podstawy wynagrodzenia o 1500 zł oraz wpisania pielęgniarek do systemu świadczeń zamawianych przez NFZ na obecną chwile jedynie w drugiej kwestii możemy powiedzieć, że porozumienie wydaje się bliższe do osiągnięcia - mówi Dargiewicz i podkreśla, że rozmowy wciąż trwają. 

Rozmowy pielęgniarek z kierownictwem MZ toczą się od kilku tygodni. Obecnie nad szczegółami porozumienia pracują dwa zespoły robocze, w skład których wchodzą przedstawiciele resortu zdrowia, OZZPiP oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

Przypomnijmy, że - jak wcześniej informował wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski - trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Resort planuje wprowadzenie do rozporządzenia zapisów, które dadzą prezesowi NFZ możliwość uruchomienia środków przeznaczonych na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych w szpitalach. Oddziały NFZ będą zawierały aneksy do bieżących kontraktów ze szpitalami. Środki na wynagrodzenia mają być rozdzielane proporcjonalnie do ilości zatrudnionych pielęgniarek.

Wiceminister zapewnił, że resort będzie się starał, by wynagrodzenia pielęgniarek wzrosły już od 1 września br. Zaznaczył jednocześnie, że organy prowadzące szpitale także powinny "brać na siebie współodpowiedzialność, za wdrażanie regulacji związanych z poprawą kondycji finansowej pielęgniarek". Jak zaznaczył, w większości szpitali tak właśnie się dzieje.

Cieślukowski dodał, że jeśli pielęgniarki oczekują, że ich płace wzrosną o 1,5 tys. zł "to powinny szukać tych źródeł w kilku miejscach, nie tylko u ministra, ale też w każdym zakładzie pracy, w którym pracują".

Projekt rozporządzenia w sprawie koszyka świadczeń szpitalnych resort przekazał środowisku pielęgniarskiemu do oceny. Projekt zawiera zapisy dotyczące wymogów kwalifikacyjnych i ilościowych pielęgniarek.

Wiceminister powiedział, że resort proponuje, by na jednej zmianie na oddziale było minimum od jednej do dwóch pielęgniarek (w przeliczeniu na etaty). Przyznał również, że podczas rozmów z pielęgniarkami pojawiła się propozycja, by różnicować wymogi dotyczące liczby etatów pielęgniarskich na oddziałach, np. w zależności od liczby pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH