Pielęgniarki po tragedii w Krakowie: normy zatrudnienia nie są bezpieczne Faktycznie brak określenia bezpiecznej liczby pielegniarek na oddziałach. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Środowiska pielęgniarskie chcą, by Minister Zdrowia poprawił normy zatrudnienia pielęgniarek, inaczej będą się zdarzać śmiertelne pomyłki.

Zdaniem pielęgniarek brak określenia ich bezpiecznej liczby na oddziałach będzie prowadzić do pomyłek takich jak w Krakowie. Tam pielęgniarka ze Szpitala im. Żeromskiego podała niewłaściwą kroplówkę trzymiesięcznej dziewczynce, dziecko zmarło.

Obowiązujące od  2014 r. rozporządzenie ministra zdrowia określające minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych określa wzór pozwalający dyrektorom szpitali na dużą dowolność w wyliczaniu, ile pielęgniarek powinno przypadać na oddział. Jedną z wartości jest „średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich". To zdaniem specjalistów powinno się zmienić.

W systemie anglosaskim, na oddziałach psychiatrycznych i pediatrycznych powinno być 0,8 pielęgniarki na dziesięciu pacjentów, na oddziałach zabiegowych 0,7, a niezabiegowych – 0,6. W Polsce pielęgniarka ma zazwyczaj 20 łóżek do obsługi.

"Tam, gdzie jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów to priorytet, pielęgniarka przygotowująca lek nie zajmuje się innymi czynnościami i nikt jej nie przeszkadza. Kiedyś były w PL zapisy, że lek ma być przygotowany w dawce do podania, zarządzać lekiem powinien farmaceuta a administrować pielęgniarka. Tylko taniej jest "dociążyć" pielęgniarkę niż przekazać kompetencje farmaceutom. Pytanie ile jeszcze takich błędów musi być popełnionych przez przeciążone obowiązkami pielęgniarki ..." - napisała w komentarzu pod tekstem na portalu rynekzdrowia.pl dr Dorota Kilańska, była prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH