W ramach międzynarodowego projektu, którego zadaniem jest znalezienie pielęgniarek do pracy w Norwegii, rozpoczęła się w Lubuskiem rekrutacja osób do pracy w sektorze medycznym.

Norwegowie są zainteresowani zatrudnieniem 150 osób z wyższym wykształceniem pielęgniarskim, dwuletnim doświadczeniem na samodzielnym stanowisku, odpornością na stres, wysokimi umiejętności przystosowywania się do pracy w zmieniających się warunkach oraz predyspozycjami do nauki języków obcych. Osoby wybrane uczestniczą w kursie języka norweskiego, który trwa cztery miesiące i rozpoczyna się w Campusie Adecco w miejscowości Szaflary niedaleko Zakopanego, a kończy w Norwegii.

Oczekiwanie od zainteresowanych umiejętności dostosowywania się do pracy w zmieniających się warunkach – to wynik różnicy obowiązków personelu medycznego w Polsce i w Norwegii. W norweskiej służbie zdrowia pielęgniarka ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów i zawsze wspierają ją asystenci. Opiekuje się jednak pacjentami kompleksowo. Do jej podstawowych obowiązków należą m. in. raport ustny z dyżuru nocnego, toaleta poranna pacjentów, śniadanie z wydaniem lekarstw, różnorodne zajęcia dla podopiecznych, a do zadań: zmiana opatrunków, pobieranie krwi, cewnikowanie, obsługa sondy, wizyty, interdyscyplinarne spotkania z lekarzem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym. Bardzo ważna jest również ogólna komunikacja z pacjentem, wsparcie psychiczne dla pacjenta i jego rodziny np. w sytuacji rozmowy o zbliżającej się śmierci. Wiele z tych czynności w Polsce nie należy do standardów pracy pielęgniarskiej.

Różnica w obowiązkach nie przeraża pielęgniarek. Nie straszne im i same wyjazdy. Firmy rekrutacyjne bowiem znacznie wspierają wyjeżdżających w załatwieniu wszelkich formalności, w tym zakończeniu współpracy z obecnym pracodawcą, zorganizowaniu przeprowadzki do Norwegii wraz z rodziną, załatwieniu formalności związanych z zarejestrowaniem rodziny w Norwegii, umożliwieniu im legalnego pobytu, skierowaniu dzieci do odpowiednich szkół i znalezieniu pracy dla partnera.

Ruch emigracyjny więc nie zmniejsza się. Jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, w okresie od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 wydano 9901 zaświadczeń na cele uznawania kwalifikacji zawodowych. W 2008 roku natomiast takich zaświadczeń wydano 1449, w tym dla pielęgniarek z tytułem magistra pielęgniarstwa i 434 – z licencjatem.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH