Pielęgniarki będą mogły przepisywać leki. Czy zechcą? Od stycznia 2016 r. pielęgniarki będą mogły wypisywać recepty na niektóre leki. Fot. archiwum

Pielęgniarki i położne już wiedzą co przyniesie im Nowy Rok. Od stycznia 2016 rozszerzą się ich dotychczasowe uprawnienia m.in. w zakresie samodzielnego ordynowania niektórych leków, w tym wystawiania na nie recept. Nowe uprawnienia cieszą środowisko, ale i niepokoją.

Przesłanką do nadania pielęgniarkom i położnym nowych uprawnień w opinii Ministerstwa Zdrowia była poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych pacjenta oczekującego na dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Rynek Zdrowia postanowił sprawdzić, jak wprowadzone zmiany ocenia środowisko.

Dr Grażyna Iwanowicz-Palus, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Położnych przyznaje, że rezultaty wprowadzonych zmian będzie można ocenić dopiero po 1 stycznia 2016 roku. W jej opinii jest jeszcze czas by środowisko się odpowiednio przygotowało do realizacji nowych uprawnień.

- Jak każde nowe rozwiązanie prawne, tak i to budzi wiele pytań i wątpliwości. Należy podkreślić, że wprowadzenie zmian do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wiąże się nie tylko z rozszerzeniem uprawnień, a jednocześnie też z koniecznością podnoszenia kwalifikacji - dodaje.

Iwanowicz-Palus zwraca uwagę, że do chwili, gdy nie zostanie wdrożony nowy standard kształcenia na kierunku położnictwo i pielęgniarstwo, a w zasadzie dopóki nie pojawią się pierwsi absolwenci, zarówno studiów I stopnia, jak i II stopnia - będzie istniała możliwość, ale również konieczność ukończenia kursu specjalistycznego uprawniającego do wykonywania świadczeń medycznych wynikających ze znowelizowanej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Nasza rozmówczyni liczy, że kurs ten będzie dofinansowany z budżetu państwa - a przynajmniej znaczna jego część.

- Znam realia i sytuacje finansowe położnych, pielęgniarek i wiem, że w przeciwnym razie mogą one nie być zainteresowane jego ukończeniem. Z pewnością kurs ten będzie cieszył się zainteresowaniem wśród tych położnych, które już realizują praktykę zawodową w ramach działalności gospodarczej, co znacznie usprawni ich pracę w środowisku - mówi przewodnicząca PTP.

Plusy i minusy

Jak przyznaje ekspertka nowe uprawnienia wywołują niepokój nie tylko wśród położnych, i pielęgniarek, ale i studentów różnych poziomów. Opinie pielęgniarek i położnych były i są nadal zróżnicowane - od bardzo pozytywnych do skrajnie negatywnych.

- Do tych pozytywnych zaliczyć można wzrost prestiżu zawodu w związku z uzyskaniem szerszych uprawnień, w tym możliwość wystawienia zleceń albo wypisywania recept na określone wyroby medyczne. Środowisko zaś obawia się odpowiedzialności prawnej za błędnie wypisane recepty, dodatkowych obciążeń, braku informacji o wzroście uposażenia w związku z nowymi uprawnieniami, obowiązku ukończenia kursów specjalistycznych bez określenia źródeł ich finansowania, możliwych konfliktów między położnymi, pielęgniarkami i lekarzami, wymuszania przez pacjentów wypisywania leków i dzielenia środowiska zawodowego - wymienia doktor.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH