Piaseczno: szpitalowi opłaciło się oszczędzać

W lipcu tego roku we wszystkich placówkach grupy EMC Instytut Medyczny w tym również w Szpitalu św. Anny w Piasecznie wprowadzono półroczny program oszczędnościowy, żeby przezwyciężyć kryzys finansowy. Oszczędności odbiły się m.in. na pensjach personelu.

Krótkotrwałe zaciśnięcie pasa najwyraźniej wyszło placówce na dobre. W przyszłym roku nie tylko płace wrócą do poprzedniego poziomu, ale także rozpocznie się rozbudowa piaseczyńskiego szpitala.

Program naprawczy kończy się 31 grudnia. Dyrektor podkreśla, że tymczasowa obniżka pensji nie wywołała masowych odejść z pracy. Łączna liczba zarówno pracowników, jak i współpracowników piaseczyńskiego szpitala, która wynosi ok. 250 osób, nie zmieniła się. 
 
Potencjalnymi pacjentami szpitala może być nawet 250 tys. osób. Dlatego też od pierwszego dnia swojej działalności w 2011 roku piaseczyński szpital przyjmuje więcej pacjentów niż wynika to z kontraktu. NFZ finansuje nadwykonania i stara się zwiększyć środki, dostosowując je do potrzeb szpitala i mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Co prawda nie jest to 100 proc. potrzebnej kwoty, jednak NFZ traktuje szpital jako nowy podmiot na tym terenie i starannie analizuje liczbę wykonanych usług medycznych.
 
Bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca jest na oddziałach internistycznym i chirurgicznym. Jednak zainteresowanie oddziałami pediatrycznym, ginekologiczno-położniczym i noworodkowym przeszło najśmielsze oczekiwania kierownictwa placówki. Szpital przyjmuje ponad dwa razy więcej dzieci, niż wynika z kontraktu. Zdarza się, że na oddziałach brakuje wolnych łóżek. Jest to jeden z głównych powodów rozbudowy szpitala.
 
Planowana jest budowa nowego bloku porodowego, co umożliwi rozwój oddziału ginekologiczno-położniczego. Także na oddziałach pediatrycznym, chirurgicznym oraz internistycznym przybędzie łóżek, łącznie ok. 40-50. Dyrekcja ma już projekt, pozwolenie na budowę oraz miejsce, w którym powstanie nowe skrzydło szpital. Rozpoczęcie budowy trzykondygnacyjnego budynku planowane jest na wiosnę przyszłego roku, a zakończenie inwestycji przewidywane jesienią 2012 roku. Szpital musi jednak pozyskać finansowanie dla tej inwestycji.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH