PiS: zaczyna się sprzedaż szpitali za bezcen

W Polsce zaczyna się proces sprzedaży za bezcen szpitali - alarmują posłowie PiS. Ich zdaniem świadczy o tym sytuacja szpitali w Tychach i Mysłowicach w woj. śląskim.

Posłowie PiS podczas piątkowej (24 stycznia) konferencji w Sejmie przedstawiali przykłady, które ich zdaniem świadczą o tym, że w całej Polsce zaczyna się proces sprzedaży za bezcen polskich szpitali

- Dwóch członków PO, dwoje radnych stało się właścicielami szpitala w Mysłowicach za 135 tysięcy złotych - poinformowała posłanka Anna Zalewska. Zaznaczyła, że szpital jest wart 4,5 miliona, ma podpisany kontrakt Z NFZ na 7 milionów zł.

Z kolei poseł Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę na sytuację szpitala w Tychach, który podlega pod urząd marszałkowski województwa śląskiego. - Szpital jest po etapie restrukturyzacji. Przesunięto długi do innych placówek. Szpital ma kontrakt na 54 miliony zł, a jego wycena do sprzedaży to 6 milionów. Jest pytanie jak została przeprowadzona wycena - podkreślił.

W przypadku szpitala w Tychach zarząd woj. śląskiego chce sprzedać spółkę, która w 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitalnymi dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach.

Tyski szpital wojewódzki od lat borykał się z problemami finansowymi, dlatego w maju 2012 r. decyzją radnych sejmiku został wygaszony. Bezpośrednim powodem był dług, który uniemożliwiał dalsze leczenie. Część placówki, w której pozostały szpitalne przychodnie (wraz z zadłużeniem) stała się zakładem opieki zdrowotnej urzędu marszałkowskiego. Leczenie na bazie szpitalnych oddziałów przejęła należąca w 100 proc. do samorządu spółka Megrez.

Pod koniec grudnia ub. roku zarząd woj. śląskiego przyjął projekt uchwały sejmiku o zgodzie na sprzedaż wszystkich akcji Megrezu. Wcześniej zakupu spółki odmówiły lokalne samorządy. Z końcem roku w regionalnej prasie pojawiły się doniesienia o zamówionej przez samorząd wycenie, w której wartość spółki oszacowano na 6 mln zł, podczas gdy kontrakt prowadzonej przez nią placówki z NFZ przekracza 50 mln zł.

W piątek służby prasowe marszałka przekazały PAP, że sejmik ma zdecydować o sprawie 10 lutego, a wycena do tego czasu zostanie zaktualizowana.

Dawny Szpital Miejski nr 1 w Mysłowicach władze miasta skomercjalizowały w 2009 r.; powstała wówczas miejska spółka Mysłowickie Centrum Zdrowia. Po wielu próbach w grudniu ub. roku miasto sprzedało swoje udziały w spółce Mysłowickiemu Konsorcjum Medycznemu (według informacji medialnych stoją za nim m.in. miejscy radni PO z Mysłowic i Gliwic). Przeciwnicy transakcji akcentowali m.in., że cena sprzedaży udziałów - 135 tys. zł - była znacznie niższa niż wartość spółki (na koniec września ub. roku blisko 4,5 mln zł).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH