PiS: potrzebne poważne zmiany w NFZ

Politycy PiS wezwali ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza do radykalnych zmian w Narodowym Funduszu Zdrowia. Są one, ich zdaniem, konieczne m.in. w związku z nieprawidłowościami w kontraktowaniu usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym.

Politycy PiS w czwartek (20 marca) podczas konferencji w Sejmie powołali się na raport Najwyższej Izby Kontroli. Izba oceniła, że kontraktowanie usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym jest mało przejrzyste, sposób analizy ofert sprzyja pomyłkom, procedury nie gwarantują wyboru najlepszych świadczeniodawców, dowolność decyzji sprzyja korupcji.

Przypomnieli, że rok temu Arłukowicz zapowiedział zmiany w NFZ, które do tej pory nie nastąpiły. - Oczywiście nie ma żadnych zmian. Czy panu ministrowi Arłukowiczowi odpowiada ten bałagan? Czy jest zadowolony z funkcjonowania NFZ? - pytał Tomasz Latos (PiS).

Z kolei poseł Czesław Hoc podkreślił, że raport NIK pokazuje, że NFZ to "bezlitosny monopolista funkcjonujący na zasadzie dyktatu". Jak zaznaczył, w konkursach obowiązuje "dowolność i uznaniowość". - Ten system nie funkcjonuje - ocenił.

Politycy przypomnieli, że w swoim programie PiS opowiada się za likwidacją NFZ. Składki zdrowotne trafiałyby do budżetu państwa. Za kontraktowanie odpowiadaliby wojewodowie.

W raporcie po kontroli kontraktowania świadczeń NIK konkluduje, że "Fundusz nie zawsze w najlepszy sposób gospodaruje publicznymi pieniędzmi, pochodzącymi ze składek zdrowotnych obywateli".

Podział kontraktowania usług leczniczych na etapy rankingu i negocjacji miało zapewnić pacjentowi jak najlepsze świadczenia za jak najniższą cenę - przypomina Izba. Kontrola wykazała jednak wady tego systemu. "Konkurs ofert w lecznictwie szpitalnym jest działaniem pozornym", ponieważ "praktycznie wszystkie szpitale publiczne, które zgłosiły oferty, podpisują umowy, a etapy wcześniejsze, np. ranking placówek uwzględniający jakość oferowanych świadczeń, nie mają większego znaczenia" - uznali kontrolerzy.

Arłukowicz w lutym tego roku, w wywiadzie dla PAP, mówił, że reforma NFZ jest reformą kluczową, ale każda poważna zmiana w funkcjonowaniu płatnika wymaga czasu. Zapowiedział, że reformowanie NFZ rozpocznie się od prac nad wprowadzaniem regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego i zmian w wycenie procedur. - Zmiany organizacyjne wewnątrz NFZ będą dopiero kolejnym etapem - mówił wtedy minister zdrowia.

- Będziemy przeprowadzali reformę według naszych założeń, niezależnie od pohukiwań opozycji, od jej ponagleń i deklaracji o oczekiwaniu natychmiastowych i gwałtownych zmian. One muszą być wprowadzane w oparciu o rzetelne analizy - podkreślił, dodając, że resort zaprezentuje propozycje zmian w ciągu kilku miesięcy.

NFZ zapowiedział, że szczegółowo ustosunkuje się do raportu NIK w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH