PiS: NIK powinna wziąć pod lupę sprawę prywatyzacji Uzdrowiska Wysowa

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości skierował do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie pilnej kontroli procesu prywatyzacji Uzdrowiska Wysowa (województwo małopolskie) - poinformował w piątek (30 listopada) małopolski poseł PiS Andrzej Adamczyk.

W ocenie parlamentarzystów PiS podpisana na początku tygodnia przez ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego umowa prywatyzacyjna ws. Uzdrowiska Wysowa jest "skandaliczną prywatyzacją i wyprzedażą majątku narodowego w Małopolsce". Jak powiedział poseł Adamczyk, "to sprzedaż za bezcen uzdrowiska, którego obszar wynosi 13 hektarów i którego przychody w ub. roku wyniosły ponad 16 mln zł".

Małopolscy posłowie PiS chcą zablokować inne trwające prywatyzacje spółek z terenu województwa, takich jak Uzdrowisko w Rabce-Zdroju, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica czy Polskie Koleje Linowe. 

W poniedziałek (26 listopada) minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał umowę prywatyzacyjną ws. Uzdrowiska Wysowa. Umowa zakłada sprzedaż pakietu 87,36 proc. akcji spółki za 10,50 zł za jedną akcję. Łączna cena to blisko 8,8 mln zł. 

Inwestorem zostało konsorcjum spółek: Promet z siedzibą w Turku, Promet Cargo z siedzibą w Słubicach, Promet Trans z siedzibą w Turku oraz Tur-Trans-Gapsa z siedzibą w Dzierżąznej. Kupujący zobowiązali się do utrzymania działalności uzdrowiskowej w spółce oraz do realizacji pakietu inwestycyjnego. 

Prywatyzacja spółki była prowadzona w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Pozostałe akcje spółki, które należą do Skarbu Państwa, zostaną udostępnione jej uprawnionym pracownikom. 

Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśla w wydanym w piątek (30 listopada) komunikacie, że "spółki uzdrowiskowe, w tym Uzdrowisko Wysowa S.A., nie mają środków na realizację planów rozwojowych. Bez odpowiednich nakładów na sprzęt medyczny i modernizacje obiektów, nie będą w stanie konkurować z podobnymi placówkami na rynku usług lecznictwa uzdrowiskowego, ani w ogóle na rynku usług medycznych".

Resort informuje również, że ze względu na szczególny charakter spółek uzdrowiskowych minister skarbu państwa przykłada dużą wagę do negocjacji z inwestorami ws. zobowiązań pozacenowych, takich jak m.in. zobowiązanie do utrzymania podstawowej działalności spółek uzdrowiskowych. Odpowiednie zapisy mają odzwierciedlenie w podpisanych dotychczas umowach sprzedaży spółek uzdrowiskowych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH