Pełny plan reformy ochrony zdrowia naszkicowany? Minister proponuje, by organizację świadczeń w ochronie zdrowia oprzeć na opiece koordynowanej. Fot. archiwum

Prace nad planem reformy ochrony zdrowia są na finiszu. Minister zdrowia nie przedstawia go jeszcze, bo - jak wynika z nieoficjalnych informacji - konsultuje plan na razie wewnątrz grona najbliższych mu współpracowników i polityków.

Jak donosi Gazeta Wyborcza ogólny zarys reformy jednak powstał. Prace w gronie strategów przyspieszyły po niedawnej uwadze Jarosława Kaczyńskiego, wypowiedzianej podczas kongresu PiS 2 lipca. Prezes PiS powiedział wtedy, odnosząc się do zmian zapowiadanych przez rząd, że "kolumna rozciągnęła i trzeba tabory podciągnąć". Wśród taborów wymienił zdrowie.

Według dziennika, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił zarys całościowego planu reformy na nieformalnym spotkaniu z członkami PiS, ale szkic się nie spodobał.

Obok znanej już zapowiedzi likwidacji NFZ i wprowadzenia systemu budżetowego, w którym pieniądze na zdrowie dzieliłby wojewoda, minister miał proponować, by organizację świadczeń w ochronie zdrowia oprzeć na opiece koordynowanej.

Takie rozwiązanie wymaga istnienia przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Te jednak zostały w dużej części sprywatyzowane. By tak zorganizowany system funkcjonował, poradnie będą musiały tworzyć konsorcja ze szpitalami.

Negocjacyjna pozycja poradni przy kontraktowaniu zapewne będzie gorsza niż dotąd. Wynika to stąd, że opieka koordynowana zakłada przekazywanie pieniędzy na nią przez płatnika jednemu podmiotowi - prowadzącemu koordynację. Można przewidzieć, że to szpitale będą pełniły rolę koordynatora i to z nimi będą teraz układały się poradnie specjalistyczne.

Minister Radziwiłł nadal ma też rozważać powrót do sieci szpitali. Do sieci miałyby wejść głównie szpitale publiczne. Te które tam trafią nie będą już musiały tak ostro jak dotąd walczyć między sobą w konkursach na leczenie. Wynika to stąd, iż - jak twierdzi Gazeta Wyborcza - plan ministra zakłada, że szpitale sieciowe 70 proc. pieniędzy będą miały zagwarantowane w formie dotacji z budżetu.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH