- Straszenie pacjenta, że w szpitalu prowadzonym w formie spółki będzie musiał płacić za leczenie, mija się z prawdą i jest po prostu nieracjonalne

Jego zdaniem, dla pacjenta nie ma znaczenia, jaki status prawny ma placówka. Ważna jest dla niego jakość opieki. Zapewnia, że w kierowanej przez niego placówce, po przekształceniu w spółkę prawa handlowego, nie będzie się żądać opłat od pacjentów. Wyjątkiem są sytuacje wynikające z przepisów prawa, gdy NFZ nie finansuje niektórych badań, np. PET u części chorych. Wtedy za badanie pacjenci płacą z własnej kieszeni.

Dyrektor widzi natomiast szereg korzyści z funkcjonowania placówki w formie spółki.

- Na pewno poprawi to wykorzystanie pieniędzy publicznych na ochronę zdrowia oraz dostęp pacjenta do leczenia. Spółka będzie miała mocniejszą pozycję negocjacyjną wobec NFZ niż publiczny szpital. Zarząd ponosi odpowiedzialność za finanse szpitala, złego kontraktu nie podpisze – wymienia Pawłowicz. - Prezes spółki otrzymuje upoważnienie do decyzji finansowej do określonej kwoty. Jeśli zakup się w niej mieści, po prostu go dokonuje. W obecnym systemie o prostej rzeczy decyduje tylu ludzi, że nikt za nic nie odpowiada.

Dyrektor liczy także, że jako podmiot prawa handlowego, szpital rozszerzy działalność przynioszącą zysk, np. utylizację odpadów dla placówek zewnętrznych spoza województwa. Planuje także rozwinąć działalność hotelową w wybudowanym obiekcie.

- Mam obietnicę prezesa NFZ, że usługa hotelowa będzie rozliczana w ramach systemu jednorodnych grup pacjentów. Pozwalałoby to pacjentom, którzy mają zabiegi codziennie, by nie musieli dojeżdżać ani kłaść się do szpitala na kilka tygodni. Pobyt w hotelu jest tańszy niż w szpitalu, to opłacalne dla NFZ. Zresztą już teraz pacjent, który przyjeżdża na badanie PET-CT, pokój w hotelu ma bezpłatnie. Paradoksalnie bardziej opłaca się ponieść koszty doby hotelowej, niż przygotowywać odczynniki do badania, które się zmarnują, jeśli pacjent nie dojedzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH