Zawieszone zostało śledztwo w sprawie lutowej ewakuacji pacjentów ze szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie)

Dopiero za około pół roku gotowa będzie powstająca w Krakowie opinia lekarza sądowego – biegłego w neonatologii – niezbędna do oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego. – Gdy opinia się pojawi, śledztwo zostanie wznowione – zapowiedział prokurator.

Szpital w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia na pediatrię 1 lutego, gdyż niektórzy lekarze poszli na zwolnienia i nie było pełnej obsady. Dyrektor zdecydował o ewakuacji do innych szpitali noworodków i kobiet w ciąży. Ewakuowano czworo dzieci i trzy kobiety. W śledztwie dotyczącym ewakuacji pacjentów przesłuchano w charakterze świadka ordynator oddziału pediatrii. Z kolei posłanka PiS Maria Zuba zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora lecznicy. Prokuratura będzie oceniać, czy doszło do narażenia zdrowia i życia pacjentów podczas ewakuacji oraz kwestię zwolnienia lekarskiego dla ordynator.

Według posłanki dyrektor przekroczył swoje uprawnienia, gdyż bez zgody wojewody i opinii rady społecznej wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięcy i OIOM, zdecydował o czasowym zaprzestaniu działalności neonatologii i w konsekwencji położnictwa, oraz o ewakuacji tych oddziałów, narażając tym samych zdrowie i życie pacjentów.

Dyrektor lecznicy ponadto nie dopełnił swoich obowiązków, gdyż w okresie od 2005 do 2008 roku nie zapewnił prawidłowej obsady lekarskiej na oddziałach dziecięcym i neonatologii poprzez nieobsadzenie stanowiska ordynatora tych oddziałów, zatrudnienie zbyt małej liczby lekarzy i niezatrudnienie neonatologa.

W piśmie do prokuratury Zuba zaznaczyła również, że stosując nacisk psychiczny dyrektor zmuszał lekarzy do pracy w wymiarze czasu niezgodnym z przepisami bez odpowiedniego, zgodnego z prawem wynagrodzenia.

Po powrocie ze zwolnienia ordynator złożyła rezygnację ze stanowiska. W marcu otrzymała wypowiedzenie z pracy. Obecnie jest znów zatrudniona w jędrzejowskim szpitalu, ponieważ został on sprywatyzowany i ma nowego pracodawcę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH