Patomorfolodzy, biolodzy i klinicyści jednym głosem do MZ Diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna jest podstawą skutecznej terapii chorób nowotworowych. Fot. Archiwum

Diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna jest podstawą skutecznej terapii, przede wszystkim chorób nowotworowych. Bez wprowadzenia standardów i procedur jakości, a także współpracy między patomorfologami, biologami molekularnymi i klinicystami jej potencjał będzie niewykorzystany.

Mówili o tym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie specjaliści reprezentujący te dziedziny medyczne na konferencji pt. Diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna nowotworów w dobie medycyny personalizowanej - znaczenie kliniczne, organizacja i zarządzanie.

- Raport patomorfologiczny jest podstawą w komunikacji między patologiem a klinicystą. Określenie czynników prognostycznych i predykcyjnych to podstawa szybkiej i prawidłowej diagnozy, co pomaga wdrożyć najlepszy dla pacjenta sposób leczenia - podkreśliła prof. Anna Nasierowska-Guttmejer, kierownik Zakładu Patomorfologii w CSK MSWiA, otwierając konferencję.

Wzięli w niej udział nie tylko patomorfolodzy, także biolodzy molekularni i klinicyści. Dzięki temu dyskusja miała charakter interdyscyplinarny.

Klinicyści na przykładzie najczęstszych nowotworów omawiali rolę otrzymywanych od patologów i genetyków informacji w ocenie rozpoznania, określeniu stopnia złośliwości nowotworów i wreszcie doborze najlepszej terapii. - Badania patomorfologiczne i molekularne u chorych kwalifikowanych do leczenia spersonalizowanego dotyczą coraz większej liczby nowotworów. Dlatego tego typu diagnostyka powinna mieć bardziej centralne miejsce w systemie opieki zdrowotnej w Polsce - podsumował ten wątek dyskusji prof. Jacek Jassem, przewodniczący zespołu, który opracował ”Strategię Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024”.

Konieczne jest całościowe opracowanie standardów postępowania z materiałem biologicznym pobranym od pacjenta, wprowadzenie jednolitych raportów tych badań i opracowanie zasad właściwej autoryzacji ich wyników - wskazywali eksperci. Zwracali uwagę, że korzystne byłoby także wprowadzenie referencyjności i akredytacji zakładów i pracowni patomorfologii oraz laboratoriów biologii molekularnej.

- Pracownia patomorfologiczna wciąż jest postrzegana przez pryzmat dodatkowych kosztów, a nie korzyści. Bez standardów jakości i lepszego finansowania, w tym doszacowania procedur, nie będzie dobrego leczenia pacjentów - stwierdził prof. Andrzej Marszałek, prezes Polskiego Towarzystwa Patomorfologów. - Musimy także znaleźć odpowiedź na stale spadającą liczbę patologów w polskim systemie ochrony zdrowia - dodał.

Projekt rozporządzenia w sprawie standardów postępowania medycznego w patomorfologii, nad którym pracuje Ministerstwo Zdrowia, stanowi jedynie częściową odpowiedź na te wyzwania - ocenili specjaliści. Dlatego Rada Programowa konferencji oraz eksperci biorący w niej udział zapowiedzieli opracowanie listu otwartego do ministra zdrowia.

Spotkanie, zorganizowane przez oraz Fundację Polska Liga Walki z Rakiem razem z CSK MSWiA, objęło patronatem Polskie Towarzystwo Patologów, Polska Unia Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej. Gościem specjalnym konferencji była dr Lucy Overbeek z organizacji PALGA, która zrzesza wszystkie publiczne laboratoria patomorfologiczne w Holandii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH