
Starostwo w Żywcu poinformowało, że dotarło tam potwierdzenie podpisania umów - pomiędzy inwestorem a bankami - dotyczących budowy szpitala powiatowego. To pierwsza tego rodzaju i na tak na dużą skalę inwestycja PPP w kraju.
Umowa została podpisana pomiędzy partnerem prywatnym a konsorcjum banków, które sfinansuje budowę - przekazał Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego.
Chodzi o pięć umów. W tym m.in. umowę kredytową oraz umowę bezpośrednią pomiędzy bankami i powiatem. - Nie chcę robić z tego jakiejś fety, ale naprawdę rusza już proces budowy - mówił starosta żywiecki Andrzej Kalata podczas niedawnej sesji Rady Powiatu.
Jak pisaliśmy, niemal rok temu (w listopadzie 2014 r.) Inwestor Interhealth Canada Limited i przedstawiciele banków podpisali dokumenty określające sposób kredytowania budowy szpitala w Żywcu, w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Szpital powiatowy budowany w Żywcu będzie pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego PPP (infrastruktura oraz świadczenie usług medycznych).
Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Żywcu musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie ma pieniędzy, w starostwie postanowiono poszukać inwestora i wybudować nową lecznicę w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego.
Na inwestora wybrano firmę InterHealth Canada, specjalizującą się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania firma realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie.
Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządowych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.
I dzisiaj padają pytania czy inwestycja ruszy.
Jak podawał Dziennik Zachodni podczas sesji Rady Powiatu (31 sierpnia) starosta przypomniał, iż są zapisy w umowie powiatu z inwestorem, z których wynika, że w momencie wejścia wykonawcy na budowę powiat musi doprowadzić do działki wszystkie media i zrobić tak zwaną drogę techniczną.
- Jesteśmy przygotowani. Nic więcej nie możemy zrobić - pisze Dziennik Zachodni, cytując wypowiedź starosty Kalaty.

- 16:44 Rybnik: ok. 75 mln zł na działania poprawiające jakoś powietrza w latach 2015-18
- 16:05 Śląskie: pasażerowie lotniska Katowice odbiorą kartę EKUZ tuż przed odlotem
- 15:36 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 15:35 Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani
- 15:01 Postulaty protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zostały spisane
- 14:46 Prof. Wolsza o losach lekarzy z komisji katyńskiej z 1943 roku
- 14:31 Hartwich: czekamy, aż zapowiadany przez prezydenta projekt trafi pod obrady Sejmu
- 14:14 NFZ: po niedzieli wdrożenia nowego modelu Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych