Partnerstwo publiczno-prywatne: rusza budowa szpitala w Żywcu? Jest potwierdzenie podpisania umów pomiędzy inwestorem a bankami. Fot. Fotolia

Starostwo w Żywcu poinformowało, że dotarło tam potwierdzenie podpisania umów - pomiędzy inwestorem a bankami - dotyczących budowy szpitala powiatowego. To pierwsza tego rodzaju i na tak na dużą skalę inwestycja PPP w kraju.

Umowa została podpisana pomiędzy partnerem prywatnym a konsorcjum banków, które sfinansuje budowę - przekazał Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego.

Chodzi o pięć umów. W tym m.in. umowę kredytową oraz umowę bezpośrednią pomiędzy bankami i powiatem. - Nie chcę robić z tego jakiejś fety, ale naprawdę rusza już proces budowy - mówił starosta żywiecki Andrzej Kalata podczas niedawnej sesji Rady Powiatu.

Jak pisaliśmy, niemal rok temu (w listopadzie 2014 r.) Inwestor Interhealth Canada Limited i przedstawiciele banków podpisali dokumenty określające sposób kredytowania budowy szpitala w Żywcu, w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Szpital powiatowy budowany w Żywcu będzie pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego PPP (infrastruktura oraz świadczenie usług medycznych).

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Żywcu musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie ma pieniędzy, w starostwie postanowiono poszukać inwestora i wybudować nową lecznicę w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na inwestora wybrano firmę InterHealth Canada, specjalizującą się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania firma realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie.

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządowych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.

I dzisiaj padają pytania czy inwestycja ruszy.

Jak podawał Dziennik Zachodni podczas sesji Rady Powiatu (31 sierpnia) starosta przypomniał, iż są zapisy w umowie powiatu z inwestorem, z których wynika, że w momencie wejścia wykonawcy na budowę powiat musi doprowadzić do działki wszystkie media i zrobić tak zwaną drogę techniczną.

- Jesteśmy przygotowani. Nic więcej nie możemy zrobić - pisze Dziennik Zachodni, cytując wypowiedź starosty Kalaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH