Parczew: szpital potrzebuje dużo większego kontraktu na diagnostykę

SPZOZ w Parczewie (woj. lubelskie) przekroczył o 1300 proc. kontrakt na badania tomograficzne i o 300 proc. na badania endoskopowe. Lecznica zwróciła się do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o renegocjację kontraktu.

Jak wskazuje Janusz Hordejuk, dyrektor SPZOZ w Parczewie, bardzo wysokie nadwykonania to wynik niskiego kontraktu na diagnostykę i dużego zapotrzebowania na badania wśród pacjentów.

- Pod koniec 2011 r. nasz szpital wzbogacił się o nowy 16-rzędowy tomograf komputerowy i rentgen cyfrowy. Udało nam się też pozyskać bardzo dobrych specjalistów radiologów. Za tym przyszło zainteresowanie pacjentów, by wykonać badania w naszej placówce - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Hordejuk.

Podkreśla, że badania tomograficzne to nowe świadczenie na terenie powiatu.

- Kontrakt z NFZ był niewielki. Szybko został wyczerpany. Zwróciliśmy się do Funduszu o renegocjację kontraktu. Spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem, ale na razie nie ma żadnych deklaracji finansowych w tym zakresie - informuje szef parczewskiego szpitala.

Przypomina, że w zakresie badań tomograficznych wykonano ich już o 1300 proc. więcej niż przewidywał kontrakt. Nadwykonania dotyczą też badań endoskopowych: gastroskopii i kolonoskopii. Kontrakt z NFZ na 2012 r. na te świadczenia wynosi 60 tys. zł. Został już przekroczony o 300 proc.
 
- Fundusz przestrzega, że kontraktem trzeba gospodarować rozsądnie przez cały okres jego trwania, ale dla nas oznaczałoby to wykonanie jednego badania na miesiąc. Tymczasem z jednej strony mamy wielu potrzebujących pacjentów, z drugiej nowoczesny sprzęt i bardzo dobrych specjalistów. Takiego potencjału nie można marnować. Mam nadzieję, że NFZ znajdzie fundusze, by dokupić świadczenia z tego zakresu - mówi Janusz Hordejuk.

Rzecznik lubelskiego oddziału Funduszu potwierdza, że do NFZ wpłynęło pismo SPZOZ w Parczewie dotyczące zwiększenia wartości finansowania umowy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie badań endoskopowych przewodu pokarmowego - kolonoskopia, gastroskopia oraz badania tomografii komputerowej.

- W związku z faktem, że oddział aktualnie nie posiada wolnych środków finansowych na renegocjowanie zawartej umowy, wniosek złożony przez Szpital w Parczewie nie został rozpatrzony pozytywnie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy oddziału.

Równocześnie informuje, że w przypadku zmiany planu finansowego NFZ, po uwzględnieniu możliwości przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na zwiększenie wartości umów w rodzaju AOS, zostaną podjęte działania zmierzające do dostosowania planu rzeczowo-finansowego umów do faktycznej realizacji świadczeń. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH