Palące problemy polskich szpitali W 27 szpitalnych budynkach kontrola NIK ujawniła niewystarczającą liczbę hydrantów wewnętrznych

Pożar w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublińcu przypomniał o tym, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom. A z tym nie jest zbyt dobrze. 30 lat po najtragiczniejszym pożarze w historii polskich szpitali, w którym zginęło 55 pacjentów, zastrzeżenia do zabezpieczeń przeciwpożarowych nadal się mnożą.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła stan techniczny obiektów użytkowanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotne, na 48 skontrolowanych szpitali aż 42 nie spełniały wymogów przeciwpożarowych.

Nie jest dobrze
W 39 szpitalach brakowało urządzeń zapobiegających zadymieniu lub takich, które usuwają dym. W 9 na drogach ewakuacyjnych niektórych budynków zastosowano okładziny ścienne i sufitu, wykładziny podłogowe oraz sufity podwieszane wykonane z materiałów łatwo zapalnych. Są to bardzo toksyczne substancje, których wykorzystywanie jest zabronione.

W 16 obiektach szpitalnych nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych. Brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w strefie pożarowej albo na drodze ewakuacyjnej stwierdzono w 11 szpitalach, a w 6 instalacja nie była poddana przeglądowi technicznemu.

W 27 budynkach kontrola NIK ujawniła niewystarczającą liczbę hydrantów wewnętrznych i gaśnic, ich niekompletność lub niesprawność bądź nieprawidłowe rozmieszczenie, a także niepoddawanie tych urządzeń i gaśnic przeglądom konserwacyjnym, a węży hydrantowych – dodatkowo – próbom ciśnieniowym.

Żaden z 34 szpitali, użytkujących budynki o liczbie łóżek powyżej 200, nie wyposażył ich (wszystkich lub niektórych) w dźwiękowy system ostrzegawczy.

1000 kontroli, 160 pożarów w roku

Naczelnik wydziału analiz zagrożeń Komendy Głównej Straży Pożarnej, mł. bryg. Sławomir Zając wylicza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że co roku dochodzi do ponad 160 pożarów w placówkach opieki zdrowotnej.

– Z naszej analizy obejmującej lata 1993-2009 wynika, że w budynkach szpitalnych doszło do 2758 pożarów, w tym 9 ze skutkiem śmiertelnym. Zginęły 23 osoby. Wraz z kolejnymi latami widzimy pewne pozytywne symptomy, jednak do oczekiwanego stanu, który nie stwarzałby zagrożenia dla pacjentów, daleka droga – przyznaje mł. bryg. Sławomir Zając.

Strażacy średnio w ciągu roku kontrolują 1000 budynków szpitalnych. W 60% odnotowują nieprawidłowości. W 2009 roku na 918 skontrolowanych placówek wykryto uchybienia w 537. Strażacy wyliczają, że statystycznie wykrywanych jest ponad 2000 uchybień rocznie, co daje średnią ok. 4 na szpital...

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH