Padają sztandarowe projekty PPP w szpitalach. Jeszcze nie czas na partnerstwo?

Czy pomysł z partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP) w ochronie zdrowia należy uznać za niewypał i poczekać z jego wdrażaniem na lepsze czasy? Niepowodzenia sztandarowych inwestycji, które miały być realizowane w tej formule wydają się wskazywać, że dla szpitali czas PPP jeszcze nie nadszedł.

Nic nie wyszło z budowy pawilonu szpitalnego dla powiatowej spółki Centrum Medyczne w Łańcucie, natomiast budowa nowego szpitala powiatowego w Żywcu została zawieszona z powodu braku finasowania.

”Dotychczasowe regulacje nie przyczyniły się do zamierzonego rozwoju PPP w Polsce” - przyznało Ministerstwo Gospodarki uzasadniając potrzebę nowelizacji przepisów (”projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawy o finansach publicznych” z 18 lipca 2014 r.). Przy okazji poinformowano, że ”obecnie w formie partnerstwa publiczno-prywatnego realizowanych jest 48 przedsięwzięć, a 116 pomysłów czeka na zakończenie analiz przygotowawczych oraz podpisanie umów” (chodzi o wszystkie dziedziny gospodarki - red.). Wspomniano również, że w Polsce PPP cieszy się większą popularnością niż w innych krajach Europy, jednakże są to małe, lokalne kontrakty, których średnia wartość sięga najwyżej 8 mln euro.

Czytaj: Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

PPP w roli koła ratunkowego
Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to ostatnio PPP miało być kołem ratunkowym dla szpitali, które do końca 2016 roku muszą dostosować się do norm europejskich, ale ani ich właściciele ani one same nie mają na to pieniędzy. Nowe wymogi w sprawie warunków świadczenia usług medycznych to ogólnopolski problem i olbrzymie wyzwanie.

W przypadku Łańcuta pięciu oddziałom grozi zamknięcie. Jeżeli nie zostaną zmodernizowane do wyznaczonego przez MZ terminu, pracę może stracić do 150 osób, nie mówiąc już o sytuacji pacjentów. Żeby tego uniknąć i zrealizować inwestycję w oparciu o PPP, szpital przekształcono w spółkę prawa handlowego ze 100 proc. udziałem powiatu.

Firma Warbud (budowała m.in. Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - 97 389 mkw., Centrum Urazowe Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpital Medicover w Warszawie, pawilon główny Szpitala Klinicznego w Warszawie, Pracownię PET w Łodzi, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu) zaproponowała, że do tego czasu zaprojektuje i wybuduje dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 5,5 tys. mkw., w którym znalazłoby się nawet 10 oddziałów. Po stronie prywatnego partnera byłoby również częściowe wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny oraz ”utrzymanie technicznie istotnych elementów placówki przez 20 lat”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH